„Vypadáš moc jako člověk!“ Herci se učí jednat po lichožroutsku

Umělecký šéf divadla Lukáš Kopecký připravuje pohádku Lichožrouti podle předlohy slavných knih Pavla Šruta. Hned na první čtené zkoušce pohádkové gangsterky pro celou rodinu čekalo na Davida Macháčka, který ztvární lichožrouta Ščura, překvapení.

David Macháček se sžívá s lichožroutími kamarády

„Udělám z tebe hokejového brankáře,“ vyhrožoval Davidovi naoko režisér Lukáš Kopecký.

„Jako vyhrožování jsem to nebral, naopak jsem to vnímal jako skvělou příležitost využít něco z mé asi tříleté kariéry hokejisty,“ prozrazuje se smíchem David Macháček. A vysvětluje, jak to tedy s tou brankářskou výstrojí je.

„Budu mít na sobě totiž připevněné čtyři lichožrouty,“ vysvětluje mladý herec, který si zahrál například konotáristu Kostomlatského v laskavé komedii Deskový statek. „Dva lichožrouty na rukou, tedy jako vyrážečku a lapačku, a dva na nohou jako betony. Ale to mám jen občas, protože s nimi často hrajeme a potřebujeme je použít do akce jako naše pomocníky.“

Dialog s kolegou? Hlavu dolů

Herci už v současné době absolvují takzvané kostýmové zkoušky a z výtvarné podoby lichožroutů je David Macháček nadšený.

„Kostýmy jsou skvělé. Každý jsme originál. A učíme se v nich teď hrát. Máme například rukavice, na kterých jsou jen tři prsty, a na hlavě velké lichožroutí hlavy. Ty fungují skvěle ve chvíli, kdy my hrajeme hlavou dolů. Takže se teď učíme nezvedat je ve chvíli, kdy vedeme dialog. Musíme jednat po lichožroutsku a to je výzva. Častá připomínka je: Ale vypadáš u toho moc jako člověk a to nechceme,“ usmívá se David Macháček.