Vypadlé dveře a Bára Vacková v komedii 1+2=6

Dva články z týdeníku DOBRÝ DEN S KURÝREM. Oba se týkají komedie 1+2=6 (Jeden a dvě je šest). Nechť jsou připomenutím toho, co čeká diváky ve Slováckém divadle dnes i v pátek 5. června. „Herce na jevišti překvapily vypadlé dveře“ a „Vackovi, slavný divadelní rod, půjčují Slováckému posilu“…

Herce na jevišti překvapily vypadlé dveře

To se hned tak nevidí. Publikum, jež minulý pátek (v pátek 10. 4., pozn. ed.) navštívilo úspěšnou komedii 1+2=6, dostalo nečekaný bonus v podobě situace, kterou nikdy žádný režisér nevymyslí. „Ve scéně, kdy odcházíme s Martinem Vrtáčkem jedněmi dveřmi do zákulisí, se ozvala strašná rána, dveře vypadly z pantů a málem přizabily kolegu Zdeňka Trčálka,“ popisuje herec Josef Kubáník. Co pak následovalo?
„V každodenním životě ty dveře zkrátka vrátíte na své místo a pokračujete dál, jenže na nás se dívalo skoro 400 lidí a nesměli jsme vypadnout ze svých rolí,“ usmívá se Josef Kubáník s tím, že se o nápravu s kolegy marně pokoušeli, až se na jevišti zničehonic objevila jevištní technika. „Nejdřív jsme je chtěli vzít do hry, že patří do rodiny, ale bylo to zbytečné. Diváci se smáli tak, že málem spadlo divadlo. A tak k tomu ještě Zdeněk Trčálek vytáhl na jeviště nápovědku, ta se uklonila a to už byl vrchol všeho a vypadalo to, že už snad nebudeme moct pokračovat,“ vzpomíná na jedinečné představení Josef Kubáník.
A diváci? Ti měli zpestření, jakého se jindy dočkají maximálně při silvestrovském představení. „Chtěla bych moc poděkovat za páteční představení 1+2=6. Byla to bomba. Improvizace při vypadlých dveřích - paráda. Když už se směje i můj manžel, který se usměje jen někdy, tak to bylo něco. Děkuju, že jste mi na celý víkend udělali z morouse smíška,“ napsala divadelníkům pár dnů nato Alena Laudová. Komedii 1+2=6, jež patří mezi trojici nejhranějších her v historii slovácké scény, čekají do prázdnin ještě dvě reprízy a divadelníci slibují, že ani u nich se diváci nudit nebudou.


Vackovi, slavný divadelní rod, půjčují Slováckému posilu


Na prknech Slováckého divadla je možné spatřit novou tvář. Patří Barboře Vackové. Podobnost s představitelem Mirka Dušína Davidem, jeho manželkou (rovněž herečkou) Irenou a divadelním výtvarníkem a osvětlovačem Ivanem není náhodná. Všichni patří do jedné rodiny. A nyní se jí stávají i v divadle.
„Báru jsme oslovili s nabídkou spolupráce poté, co na mateřskou dovolenou odešla Andrea Nakládalová. Abychom mohli hrát oblíbené divácké inscenace, hledali jsme někoho, kdo její role zvládne. Bára byla ideální volba,“ říká ředitel Igor Stránský s tím, že mladou herečku už viděli diváci, kteří si nenechali ujít například další reprízy bláznivé komedie 1+2=6. „Komedii jsem předtím viděla snad čtyřikrát. Nikdy jsem na ni nešla sama, vždy jsem s sebou musela vzít někoho z mých přátel, protože by mně bylo líto, kdyby tuto inscenaci neviděli. Z toho plyne, že komedie 1+2=6 mě vážně zaujala a vždy pobavila,“ říká nová představitelka pubertální Vicky, která se náhodou seznámí s vlastním bratrem a aniž by rodinné souvislosti tušila, chce s ním začít chodit a její otec dělá všechno proto, aby jí to překazil.
Komedie 1+2=6 patří do svaté trojice nejhranějších inscenací v celé historii Slováckého divadla. Má za sebou více než 100 repríz, do konce sezóny zbývají poslední dvě, i ony jsou z většiny vyprodány. Bára Vacková se tak může těšit, že zažije to, co ostatní herci znají už téměř osm let. Vyprodané a smíchem se otřásající hlediště.