Výstava ve foyeru: Jiří Slíva - Grafika

Již návštěvníci čtvrteční veřejné generální zkoušky, poté páteční předpremiéry a samozřejmě sobotní premiéry Dobře placené procházky se mohli potěšit novými obrázky ve foyeru Slováckého divadla. Jejich autorem je Jiří Slíva. Přečtěte si něco o něm...

Jiří Slíva – český grafik, malíř a ilustrátor a mohli bychom dodat i básník a muzikant. (Ale také mohl být sociolog a futurolog.) Narodil se 4. 7. 1947 v Plzni, od roku 1966 žije v Praze.
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a málem z něj udělali prognostika. Naštěstí se kolem roku 1972 začal projevovat jako kreslící humorista a od roku 1979 se již výhradně věnoval výtvarné tvorbě - přidal karikaturu, ilustraci a volnou grafiku. Vytvořil si osobitý, nezaměnitelný rukopis vycházející z jednoduché ale výrazné linky.
Zkoušel také muzikantskou dráhu a hudba jej provází celý život - hrál jako bubeník v big-beatové kapele The Spiders v Plzni (1964 – 66) a v triu Petra Skoumala v Činoherním klubu v Praze (1971 – 72). Jako kytarista je od r. 1980 členem hudební skupiny českých grafiků Grafičanka. Kouzlo moderního jazzu objevil zhruba v 18  letech. S příchodem do Prahy v roce 1966 se stal pravidelným návštěvníkem jazzových klubů a kamarádem mnoha jazzmanů (Velebný, Růžička, Stivín, Dašek,Viklický, Balzar). V sedmdesátých a osmdesátých letech působil jako kreslíř redakce časopisu  Jazz Forum, dvojměsíčníku evropské jazzové federace se sídlem ve Varšavě, z čehož vyplývala mimo jiné i účast na řadě ročníků varšavského festivalu moderního jazzu Jazz Jamboree. Pokud se týče Slívovy aktivní muzikantské zdatnosti, přiznává, že jeho schopnosti a tudíž ani ambice ho nedostaly dále, než ke kavárenskému jazzu…
Ale zpátky k malbě a kreslířskému umění… Jiřímu Slívovi jistě není cizí poetika naivních malířů a pochopitelně jemný, tu černý, tu lehce ironizující, ale vždy poetický humor. Ilustroval více než 150 knih a na 11 knih kresleného humoru mu vyšlo v několika zemích (Německo, Francie, Švýcarsko, USA, Slovensko a v Česká republika). Spolupracoval s významnými časopisy: Die Zeit, Die Welt, Stern, Wall Street Journal, New York Times, Playboy, Euro a další. Mnohokrát byly jeho práce oceněny na mezinárodních festivalech kresleného humoru, autorské výstavy připravil v mnoha zemích celého světa. Od roku 1981 se věnuje technice barevné litografie a u Jiřího Anderleho (s nímž hrál v Grafičance spolu s Karlem Demelem, Vladimírem Suchánkem, Janem A. Pacákem a Karlem Hořánkem) se učil i technice leptu a malbě. V 90. letech učil na Letní akademii výtvarného umění v rakouském Salcburku a v roce 1990 vedl na univerzitě Oberli (Ohio) seminář Poetry and Cartoon. Od roku 1993 je členem Svazu českých umělců grafiků Hollar. V r. 2007 obdržel Výroční cenu České unie karikaturistů.
Jeho autorská výstava k premiéře Dobře placené procházky ve Slováckém divadle byla připravená už proto, že Jiří Slíva patří mezi spřízněné duše Divadla Semafor.