Výtvarnice Eva Jiřikovská: I šťastnému divadelníkovi může přeskočit

Eva Jiřikovská patří k těm méně nápadným tvářím Slováckého divadla, ale o to víc za ni mluví její činy. Je autorkou mnoha oceňovaných kostýmů, ke spolupráci si ji zvou nejvýznamnější režiséři Česka. Nyní vytvořila výtvarnou podobu naší kampaně k předplatnému na příští rok, jejímž hlavním motivem je ředitel divadla Igor Stránský skákající v lyžařských botách přes švihadlo. Jak to celé vzniklo? A co je na takové práci nejtěžší? Přečtěte si následující velmi hravý rozhovor, při němž se Eva stále smála. Možná tím vystihla i atmosféru ve Slováckém divadle…

Slovácké divadlo přišlo s opravdu neobvyklou a vtipnou kampaní s názvem Přeskočilo nám. Jak to celé vzniklo?
Na to je úplně jednoduchá odpověď. Vzniklo to u jednoho ucha tašky. Pak nám přeskočilo.

Z čeho vám v divadle vlastně přeskočilo?

Z naší radosti, z našeho umu, z vás diváků – kolik vás zase je a bude, z připravované práce, z těšění se na ni. Zkrátka i šťastnému divadelníkovi může prostě přeskočit.

S jak velkým předstihem se v divadle scházíte, aby nakonec vznikla co nejlepší a nejvypracovanější kampaň?

Takřka od března, od dubna aktivněji, od května soustavněji, v červnu každodenně, v červenci horkokrevně, v srpnu hoří, v září hasíme, v říjnu slavíme. (úsměv)

Hlavní tváří výtvarné podoby je ředitel divadla Igor Stránský skákající v lyžařských botách přes švihadlo. Bylo těžké jej přemluvit k tak bláznivému kousku?
Absolutně bez jediného zaváhání řekl: ANO! Skákal v červnu, ve slunci. Když si obouval  lyžáky, přišlo mi to podivné, ve chvíli kdy v nich začal skákat přes švihadlo mu prostě přeskočilo. Půl hodiny byl přeskočený.

A co ostatní herci? V katalogu k předplatnému jsou někteří na lyžích, jiní na bruslích. Jak probíhalo focení?
To jsou ocenění herci z ankety Slovácký Oskar – cena diváků, a z ocenění Největší z pierotů, což je cena kritiky. Když Tomáš Šulaj na sklonku léta vyjde z divadla, nese si běžky pod paží, v obutí běžkařském, je to opět jakási podivnost. Ve chvíli, kdy v běžkách skáče přes švihadlo, mu prostě přeskočilo. Přeskočí i vám? Nasmáli jsme se převelice. Herci jsou tak šikovní, že přeskočili v in-line bruslích švihadlo. Klárka Vojtková je sportovkyně, občas jí prostě přeskočí.

Co je v takové kampani pro vás jako výtvarnici nejdůležitější?
Celek jako takový. Vytvořím jakýsi výtvarný vizuál, letos černobílou variantu fotografií.  Nejprve s panem ředitelem, jako vlajkovou lodí kampaně, od hlavního plakátu se vrství věci dál. K brožuře předplatného, klipu k předplatnému, přes různá další překvapení, až po design kartiček pro předplatitele.

Nebylo možné si nevšimnout ani té pozoruhodné akce, která probíhala na uherskohradišťském náměstí, kde herci pobíhali na běžkách, koupali se v kašně a skákali v ploutvích přes švihadlo. O co vlastně šlo?
Přeskočilo jim. To vám ještě nikdo neřekl? Přeskočilo nám! Přeskočí i vám? Utajené natáčení klipu k prvním dnům kampaně. Předpověď počasí vyšla na minutu, celé nám to propršelo, a tak vyzněla absurdita celého počínání ještě lépe.

Z celé akce vznikl i originální videoklip. Kde jej můžeme vidět?
Bude všude! Na webových stránkách divadla a na facebooku divadla ponejvíce. Uvidíme, kam se ještě bude dál šířit náš pozitivní virus Slováckého divadla. Když si ho dáte na USB disk, můžete si ho klidně pustit i doma v televizi. (smích)

Předplatné na rok 2014 je ale hlavně o připravované šestici titulů. Už víte, zda na některém budete spolupracovat jako výtvarnice?
Ano, vím. Tyto záležitosti se domlouvají v předstihu. S panem ředitelem budu vytvářet výpravu ke hře s funebrálním názvem Pohřbívání, text mám před sebou k přečtení. Radost jistojistotná. A s Kubou Macečkem budu dělat výpravu na Nebezpečných známostech. Na tu práci se velmi těším, protože s Kubou je to vždy čirá čistá práce a svět je takový lepší. A každopádně nám přeskočí. Těšte se!

Na kterou hru se nejvíc těšíte jako divačka?
Bude to znít alibisticky, ale na všechny naše hry. Vždy mě někdo, něco překvapí, nadchne, ale i zklame. Od toho ale divadlo je. V sezoně předplatného 2014 nám ale přeskočí, čili celý rok bude jistě kreativní, bláznivý a snad pro diváka zajímavý a hezký. Těšíme se na vás. Věřte tomu!

A jak je to vlastně u vás doma – mají vaši nejbližší předplatné do Slováckého divadla?
Mamička a tatíček předplatné mají. Hrdě sedí v deváté řadě. Sestra žije v Belgii, čili té to vyprávíme přes skype. A strýček s tetičkou nesmí též chybět.


Kdo je Eva Jiřikovská

Narodila se v Uherském Hradišti, vystudovala Pedagogickou fakultu MU v Brně, obor grafika - výtvarná výchova. Od roku 2002 působí ve Slováckém divadle, kde vytvořila celou řadu výprav, za kostýmy ke Kalibově zločinu byla letos nominovaná na Cenu Alfréda Radoka. Nyní připravuje scénu a kostýmy k Jiráskově Lucerně. Je autorkou výtvarné podoby k předplatnému Slováckého divadla na rok 2014. Spolupracuje i s divadly v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni a dalších městech.