Začali jsme zkoušet novinku Přes ploty

Slovácké divadlo začíná připravovat unikátní novinku. Jde o jevištní adaptaci knihy Fedora Gála a anonyma Matěje Přes ploty. Hru se souborem nastuduje režisér a spoluautor dramatizace Michal Skočovský.

"Základem je rozhovor dvou rozdílných lidí, kteří jsou i přes své odlišnosti schopní vést spolu dialog," uvedl na zahajovací zkoušce režisér Michal Skočovský.

Mladý národní socialista, anonym Matěj, oslovil mailem Fedora Gála s otázkou, za jaké hodnoty by byl ochoten evropský liberál položit svůj život. Slovenský sociolog, dokumentarista a publicista odpověděl a následovalo několikaleté dopisování, které trvá dodnes. Na jaře letošního roku vydaly jejich konverzaci Větrné mlýny a brzy na to po ní sáhlo i Slovácké divadlo. Podle režiséra téma hry útočí na základní morální hodnoty společnosti.

"Proti sobě stojí veřejná osoba - žid, intelektuál, demokrat a tazatel, který je zástupcem ideologie nacionálního socialismu. Postavu tazatele si divák představuje postupně. Matěj je outsider, který se neumí zakořenit a najít svůj společenský status. Vede dialog s Gálem, který žije v uzavřeném světě elit. Hra zobrazuje i česko-slovenské vztahy, postoje k vlastenectví a národu, postoje k holocaustu, válce, Romům a podobně, ale zásadní hodnotou je dialog dvou protikladů," řekl spoluautor dramatizace Martin Kubran.

Zahájení zkoušení se zúčastnil také autor knihy, žijící v Česku Fedor Gál. "Já jsem dítě holocaustu, narodil jsem se v koncentráku. Zažil jsem, co to znamená být stigmatizován. Mezi mnou a Matějem je generační rozdíl, ale přemýšlíme často o stejných věcech – o bídě, (ne)spravedlnosti, elitách, smyslu státu… Jen se nesetkáváme ve způsobu řešení problémů. A mám rád, když to v dialogu trochu jiskří," prohlásil Fedor Gál.

Novinku Přes ploty Slovácké divadlo uvede v dramatizaci Martina Kubrana a Michala Skočovského. Kostýmy navrhla Kateřina Doleželová a hudbu skládá Ondřej Švandrlík. Dramaturgie se ujala Markéta Špetíková.

Světová premiéra je naplánována na 6. ledna 2018.