Začínáme připravovat Kosmické jaro!

Po absurdní komedii Dva úplně nazí muži jsme začali připravovat další novinku! Tou je groteskně-nostalgická hra českého spisovatele, dramatika, divadelního režiséra a spoluzakladatele legendárního pražského Činoherního klubu Ladislava Smočka Kosmické jaro. Se souborem ji nastuduje ředitel divadla Michal Zetel.

"Hra jednoho ze tří zahraničně nejhranějších českých dramatiků, po Václavu Havlovi a Pavlu Kohoutovi, známého například hrami Piknik a Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, režiséra a spolutvůrce poetiky pražského Činoherního klubu, nese název inspirovaný obrazem světově významného českého abstraktního malíře Františka Kupky. Podobně jako Kupkovo výtvarné dílo ovlivněné přírodou nekopíruje skutečnost, ale tvoří na základě tvarových analogií nejrůznějších struktur, rozpíná Smoček strukturu své hry od samého jádra dramatu coby zhuštěných myšlenek až po tvorbu celých myšlenkových vesmírů," přiblížila novinku dramaturgyně divadla Iva Šulajová.

"Jedná se v podstatě o grotesku, která k divákovi promlouvá v několika rovinách, ale mělo by to být každopádně i vtipné a veselé. Autor hry Ladislav Smoček pracuje podobně jako Čechov a Shakespeare a ve své tvorbě spojuje vysoké s nízkým. A je to herecké divadlo. Hra napsaná v roce 1969 byla už ve své době velmi vizionářská. U nás byla dosud uvedena jen dvakrát, a to vždy v Činoherním klubu v autorově režii. První uvedení mimo její "domovskou" scénu bude ve Slováckém divadle," upřesnil režisér Kosmického jara a ředitel divadla Michal Zetel

Výpravu k inscenaci vytvořila Zuzana Přidalová, hudbu složil Vojtěch Dlask, který už v minulosti s divadlem spolupracoval na inscenacích Táta, Zlatý drak a Sám na dva šéfy.

V inscenaci se představí velká část souboru, těšit se můžete na Pavla Hromádku, Petra Čagánka, Davida Vaculíka, Pavla Majkuse, Jitku Hlaváčovou, Davida Macháčka, Terezu Hrabalovou, Zdeňka Trčálka a další.

Premiéra je naplánována na 2. února 2019.