V závěru sezóny několik otázek pro ředitele Igora Stránského

V budově Slováckého divadla již sezóna skončila a rozbíhají se dlouho dopředu naplánované údržbářské a řemeslnické práce. V Amfíku Bukovina v Popovicích však ještě dnes hrajeme Rychlé šípy. To je úplně poslední představení této divadelní sezóny. Jaká byla podle ředitele Igora Stránského? Dnes odpovídá na několik otázek…

Shrňte, prosím, právě skončenou divadelní sezónu. Jaká podle vás byla?
Velice rozporuplná. Výsledky po stránce umělecké byly tradičně na vysoké úrovni. Všichni se snažili odevzdat ve své práci maximum. Zároveň jsme však pociťovali značnou nejistotu z budoucnosti Slováckého divadla, protože je obecně známo, že zřizovatel našeho divadla – Město Uherské Hradiště, má značné problémy s financováním divadla, které patří mezi špičku profesionálních divadel v celé ČR.

A jak to tedy vypadá s financováním provozu divadla do budoucna? Rýsuje se nějaké řešení?
Vše je v jednání. Při vší nejistotě jsem stále optimista. Naděje umírá poslední…

O Janu Horákovi je známo, že odchází, přijde za něho náhrada do hereckého souboru?
Je to škoda, že Jan Horák odchází. Diváci ho však uvidí i v příští sezóně, protože bude dohrávat v inscenacích Cikáni jdou do nebe, Kalibův zločin a Kdyby tisíc klarinetů. Nově se představí našim divákům mladý talentovaný absolvent konzervatoře v Brně David Macháček.

Chystají se v divadle ještě nějaké další personální změny?
Ne, toto je jediná změna v týmu Slováckého divadla.

Co se bude v divadle dít během letní přestávky? Setkají se diváci po prázdninách s něčím novým v interiéru nebo v okolí budovy?
V budově Slováckého divadla proběhne generální rekonstrukce elektroinstalace. Herecký dům na Mariánském náměstí, kde sídlí také Cestovní kancelář Donamo a Divadelní galerie, čeká na výměnu oken a úpravu výloh.

Jistě si i Vy po náročné sezóně dopřejete trochu relaxu. Na co se těšíte nejvíce?
Na batoh na zádech a pochody ve vysokohorském řídkém vzduchu…

Dlouholetý bývalý herec souboru Slováckého divadla Božek Tomíček slaví pozítří kulaté narozeniny. Zítra zveřejníme rozhovor s ním, který vznikl nedávno. Jste kamarádi. Podělíte se o něco z toho, co jste spolu zažili?
Známe se dlouho a užili jsme společně mnoho srandy. Stále vyprávím historku, jak jsme byli s Božkem na houbách… Šlapali jsme po lesní pasece. Božek šel velice opatrně, protože má celý život šílenou hrůzu z hadů. Náhle zařval a učinil skok na úrovni světového rekordu skoku do dálky. „Co blbneš?“, řekl jsem mu. „Tam byl had“, zasípal. V trávě se plazil slepýš. „To byl Božku slepýš“, řekl jsem. Božek rozčilením vykřikl: „Hovno slepýš, byla to zmije, viděl jsem její krukatou klihu…“.