Zdeněk Trčálek: Lidi baví podvody a fintičky

Zdeněk Trčálek na dlouhé měsíce zmizel divákům Slováckého divadla z dohledu. Mohlo za to nepříjemné zranění a následná operace kolena. Dnes už je ale všechno vpořádku a herec je plný síly. Aby ne. Od režiséra Roberta Bellana dostal jedinečnou příležitost vytvořit postavu karbaníka Krugela v komedii Hráči. Premiéra je už tuto sobotu.

Zdeňku, už jste odehrál jednu reprízu Rychlých šípů, ty jsou pohybově náročné. Jak to zvládlo vaše operované koleno?
Před představením jsem si je vzal stranou a důsledně jsem mu promluvil do duše, aby důkladně pochopilo, jak se má po operaci pohybovat, aby znovu neprasklo. Na závěr jsem mu pohrozil, že jestli bude dělat na jevišti kraviny a praskne, udělám z něj vařené koleno, zaudím ho a sežeru! Asi to funguje, zatím seká latinu!

Rychlé šípy:


Sledoval jste v době vaší nepřítomnosti v divadle, co se hraje? Dopřál jste si premiéry, byť jen jako divák? Co jste na ně říkal?
Viděl jsem všechny premiéry. Jen lednová premiéra Modrých květů mně ulítla kvůli operaci. O pár týdnů později jsem tu nádheru viděl. Úplně mě to pohltilo. Fantaskní svět plný nádherných střelených magorů. A hravé to bylo, tak hravé, prostě balzám pro mé dočasně odstavené herecké tělo. A ty čisté stylizace! Joj, já jsem ty své kolegy nepoznával, paráda.

A co další hry?
Viděl jsem taky muzikál Cikáni jdou do nebe. Třikrát! A samozřejmě masakrálního Boha masakru s výtečnými hereckými výkony. A 39 stupňů, kde Tom Šulaj konečně po x letech rozhýbal své zlenivělé údy a stálo to za to. Kdo chce vidět slováckého X mena v akci, doporučuji...

Jaké jste měl pocity, když jste po tak dlouhé době zase vstoupil na ona pověstná prkna?
Před představením Rychlých šípů jsem trému měl, pravda, ale po pár minutách to bylo fuč. Jakoby ani žádná, téměř roční pauza nebyla. Horší to bude s komedií 1+2=6 a ještě krutější s Penzionem pro svobodné pány. Tam budou třeba hodně silná kladiva, než ten jevištní sklerotikon rozmlátíme a na vše se zdárně rozpomeneme.

1+2=6 (Jeden a dvě je šest):                         Penzion pro svobodné pány:
        

Vracíte se do komedie Rychlé šípy. Tu jste si pamatoval dobře, ne? Hrál jste ji od roku 2000. Nebo jste měl trému?
Vzpomínám si , že těsně před prvním výstupem jsem měl opravdu studené ruce. To je u mě znak trémy. Měl jsem i to pověstné šimrání nad žaludkem. Vše to pramenilo z nejistoty v textu a obavy z dosud retardovaného kolena. To vše však bylo zbytečné, text naskakoval, jako vyjmenovaná slova po P a koleno jistila speciální ortéza. Ale absolutně jsem vybouchl v tanečních přestavbách. Tam byl Červenáček zmaten jako Goro v Tokiu. Hustá mlha, z které mě vyvedl dobrý Dušín David.

Jak je to s bláznivou komedií 1+2=6? Diváci trpělivě čekali rok a představení na konci června jsou už téměř vyprodaná. Je to zavazující nebo svazující, nebo se s kolegy těšíte stejně jako diváci?
Zatím je na to čas. Teď je prioritou premiéra Gogolových Hráčů. Ale kolega Jožka Kubáník z toho začíná blbnout. Onehdy lamentoval na zkoušce, že ztratil scénář a jestli ho nenajde, že to bude průser. A že to nedopadne. A že potřebuje sehnat jevištní záznam a vše si znovu nacvičit podle videa.Tak jsem mu na jedné zkoušce Hráčů, jen tak nazdařbůh nahodil moji repliku z 1+2=6 a on se hned chytl a jako čamrda chrlil repliku za replikou. Tak nevím, jestli se tajně celý rok nepřipravoval. Přesto musím říct, že ta komedie je tak náročná, že znovu ji postavit do původní latě, bude stát hodně sil a závidím divákům, kteří uvidí první reprízu, neb to bude jistě veliké dobrodružství.

S režisérem Bellanem jste začal připravovat komedii Hráči. Znáte se dlouhou dobu, pod jeho vedením jste hrál v obou výše jmenovaných komediích. Je to tentokráte v něčem jiné?
Obsazení! Obsazení ve stylu „I muži mají své dny“. Po deseti letech od zrodu Rychlých šípů se setkáváme v drtivé většině ve stejné osádce. Narozdíl od Šípů je to teď čistě pánská jízda po Rusku s vodkou, šampaňským, kaviárem, podvody a hazardem... Urááá!

Jaké je podle vás to kouzlo, díky kterému se Hráči hrají u nás i ve světě tolik let a pokaždé mají úspěch?
Vezměte si film Dannyho parťáci. Proč byl tak úspěšný? A proč se asi natočila další dvě úspěšná pokračování? Lidi prostě baví podvody, fígle a fintičky. Kdo se chce škodolibě smát a bavit na cizí účet z bezpečné vzdálenosti, těm já Gogolovy Hráče vřele doporučuji. Je to bezpečné! Divadlo je bezpečné! Máme nový bezpečnostní kamerový systém! My totiž taky pomáháme a chráníme!

Hráči: