Zdeněk Trčálek o Měsíci nad řekou: "Většina herců dostala roli jako protiúkol"

První diváci dnes na veřejné generální zkoušce spatří impresionistické drama Měsíc nad řekou v režii Anny Petrželkové na jevišti Slováckého divadla. Vedle Jana Hlubiny, kterého hraje Tomáš Šulaj, a Slávky Hlubinové v podání Petry Staňkové do děje zasáhne i Villy Roškot, kterého ztvární Zdeněk Trčálek. Co všechno o režisérce, novince a své roli prozradil...?

Zdeňku, jak bys Měsíc nad řekou nejlépe charakterizoval?
Taková lidská komedie, kde se sváří a hašteří stáří a mládí ve svitu měsíce a hučí do toho řeka. Staří bilancují své životy a žárlí na mladé, na jejich mládí. 

Ztvárníš Vilíka. Jaký je a máte něco společného?
Vilík bude na začátku působit jako znuděný mladý dandyovský "pražáček", který jen velmi nerad doprovází svého otce někam na maloměsto navštívit otcova starého přítele Hlubinu. Tam potká dívku Slávku a už se to rozjede... A co máme společné? Málo. Jen snad, že Vilík hrál v mládí fotbal za SK Čechie a já za MEZ Vsetín. 

Co je pro tebe na této roli nejzajímavější?
Asi kombinace stylizovaného a civilního herectví, to mě vlastně na divadle baví nejvíce.

S Aničkou Petrželkovou už jsi dříve spolupracoval. Jaká je jako člověk i režisérka?
S Aničkou jsem se poprvé setkal při práci na inscenaci Svatba od Bertolda Brechta. Pro mě osobně jedna z nejlepších týmových prací ve Slováckém  divadle. Anička je velmi energická, chytrá a vtipná baba. Neuvěřitelně dokáže právě tou svou energií strhnout všechny, že se nadchnou. Nadchnou vlastně pro cokoli, co Anička chce. A to je beze sporu fenomenální režisérská vlastnost. A Anička Petrželková jako člověk je dobrý člověk. Takových si vážím.

Co bylo pro tebe při zkoušení nejtěžší?
Vlastně většina herců, včetně mě, dostala roli jako protiúkol. To znamená ztvárnit postavu, která jde proti hercovu naturelu, typu, charakteru a v našem případě i věku. Například Tom Šulaj musí vytvořit uvěřitelnou postavu starce, shrbeného, pomalého, totálně utlumeného. Přitom Tom je hyperenergický herec i člověk. Konvenční režisér by takhle Tomáše neobsadil. Ale Anička Petrželková ano, komplikuje to hercům, jak může, ale krásně.

Tvou hereckou partnerkou bude tentokrát Petra Staňková. Slyšíte takzvaně na sebe?
Peťa hraje Slávku Hlubinovou. Tuším její první velká hlavní role ve Slováckém. Před každou zkouškou ji v rámci dobrých partnerských vztahů na jevišti místo pozdravu zdravím větou: "Ty v tom taky hraješ? Aha, že jsem si ještě nevšim".

Diváci nejspíš znají i známý film z roku 1953. Nebojíš se, že budou diváci filmové zpracování s divadelním srovnávat?
Já ten film neviděl, ale viděl jsem Šrámkův Stříbrný vítr, oba režíroval Václav Krška, tak trochu tuším, jak asi vypadal. Ale nemůžu srovnávat. A diváci, co film viděli, srovnávat budou, určitě budou a budou se divit. 

Jaký žánr diváky vlastně čeká
Sám Šrámek tvrdí, že napsal komedii. Pro mě v melancholickém oparu, ale komedii.