Zoja Mikotová: Doufám, že lze vyjádřit nelhostejnost, obdiv a lásku

Režisérka Zoja Mikotová se letos do Slováckého divadla vrací už popáté. "Režisérka s mimořádným citem a něhou přivádí na jeviště tituly, které se rázem stávají hity sezóny. Stačí připomenout dojemné příběhy Oskar a růžová paní o nemocném chlapci, či Deník Anne Frankové, který se v lednu vrátil na jeviště, i nejnovější Špalíček veršů a pohádek," řekl tiskový mluvčí a herec Josef Kubáník. Na konci dubna uvede na uherskohradišťském jevišti ve světové premiéře původní autorskou koláž Kdy bude po válce.

"Před třemi lety mi bylo umožněno ve Slováckém divadle scénicky zpracovat Deník Anne Frankové. Za tu možnost jsem byla velmi vděčná, obdivovala jsem vedení divadla za to, že mu nejsou lhostejné otázky palčivé minulosti, že se nebojí do svého dramaturgického plánu zařadit titul, který není ani dramatický, ani prvoplánově zábavný. Tehdy před třemi lety, po premiéře Deníku Anne Frankové, mi bylo nabídnuto vytvoření inscenace s tématem první světové války. Převládala u mne radost z možnosti opětovného setkání, opětovné spolupráce s divadlem, které mám velmi ráda," uvedla režisérka.

Autorská koláž přiblíží příběhy žen a dětí za první světové války a při její tvorbě se Zoja Mikotová spolu s dramaturgyní Slováckého divadla Ivou Šulajovou inspirovaly dobovými materiály takzvané Velké války. "Shromáždit podkladové materiály k napsání scénáře nebylo až tak těžké. Už k výročí roku 1914 bylo vydáno mnoho publikací mapujících tuto problematiku, je úžasné, že mnoha lidem není lhostejná tato doba. Patřím ke generaci, které byla podstata 1. světové války dezinterpretována, její rozsah i význam zamlčován… Její rozsah i dopad je tak rozsáhlý, a tak komplikovaný, že není možné jedinou inscenací vše obsáhnout. Doufám, že však lze vyjádřit nelhostejnost, obdiv a lásku," dodala Zoja Mikotová.

Zoja Mikotová ve Slováckém divadle v roce 2010 uvedla celosvětově známého Pinocchia s Tomášem Šulajem a Pavlem Majkusem, o dva roky později dojemného Oskara a růžovou paní s hostující Květou Fialovou a v roce 2015 krásný a křehký Deník Anne Frankové, který se v letošním roce vrátil do repertoáru. V loňském roce režisérka, která se dlouhodobě věnuje i práci s neslyšícími herci, nastudovala v Uherském Hradišti výpravnou pohádku O Květušce, zahrádce a babici Zimici ze známého Špalíčku veršů a pohádek Františka Hrubína.

Celý rozhovor se Zojou Mikotovou a více informací o připravované novince si můžete přečíst v novém čísle divadelního dvouměsíčníku Časopis, který je zdarma k dispozici přímo v divadle.