"Zoja Mikotová? Křehká víla se silou koně," shodují se slováčtí herci

Už tuto sobotu uvede Slovácké divadlo poprvé novinku nazvanou KDY bude po válce. Původní autorskou koláž, která se vrátí k tématu první světové války a připomene i sté výročí vzniku Československa, nastudovala režisérka Zoja Mikotová. Slováčtí herci prozradili, jak se jim tentokrát zkoušelo a jaká byla spolupráce s režisérkou Mikotovou.

"Po skvělé premiéře Kříže u potoka jsme se konečně dostali na velkou scénu Slováckého divadla, a to je skvělé. Udělali jsme na Malé scéně hodně práce, ale stísněný prostor a tma nám sebrali hodně sil. Teď to ve velkém prostoru musíme upravit a přizpůsobit. Co na malém bylo velké, je na velkém malé. A co mi pomáhá? Všichni a všechno. Těším se na kostým, světla, hudbu a scénu," říká herec David Macháček.

Jeho kolegyně Petra Staňková přiznává, že zkoušení bylo náročné i kvůli tématu první světové války, která hra zpracovává. "Zkoušelo se mi hezky, i když téma první světové války je náročné. Budu hrát tříleté děvčátko, takže teď hlídám kolegyním mrňousky, ať z nich vykoukám nějakou inspiraci," prozrazuje. "Já už jsem si podobným způsobem zkoušení prošla v Deníku Anne Frankové, takže mi bylo jasné, že to bude milé, hravé, ale i náročné," dodává Jaroslava Tihelková.

Co se týče spolupráce s režisérkou Zojou Mikotovou, která v minulosti na uherskohradišťské jeviště přivedla například dojemnou inscenaci Oskar a růžová paní s hostující Květou Fialovou nebo Deník Anne Frankové, herci si ji nemohou vynachválit.

"Zoju Mikotovou bych charakterizoval jako křehkou vílu se silou koně," říká David Macháček a Petra Staňková potvrzuje: "Ano, Zojka je taková víla, která ví do puntíku přesně, co chce a k tomu nás postupně vede." I herečka Jaroslava Tihelková má jasno: "Zoja Mikotová? To je pro mě přírodní úkaz,"uzavírá.

Premiéra novinky se uskuteční v sobotu 21. dubna.

Kromě Davida Macháčka, Petry Staňkové a Jaroslavy Tihelkové se můžete těšit na Petra Čagánka, Josefa Kubáníka, Terezu Hrabalovou, Terezu Novotnou, Vladimíra Doskočila, Pavla Majkuse a Martina Vrtáčka

Autorkami výpravy jsou Juliána Kvíčalová a Markéta Šlejmarová, hudbu speciálně pro Slovácké divadlo složil Zdeněk Kluka a dramaturgie se ujala Iva Šulajová