Začali jsme zkoušet dvě nové hry

Začali jsme zkoušet dvě nové hry. Shakespearova Macbetha a zdramatizovaný Deník Anny Frankové. Přečtěte si několik zajímavostí o nich a podívejte se na fotografie z úvodních zkoušek… Zahájení Macbetha ZDE… Zahájení Deníku Anny Frankové TADY…

Týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM napsal: „Slovácké divadlo začalo připravovat snad nejslavnější tragédii Williama Shakespeara Macbeth. Strhující příběh o skotském králi a jeho ambiciózní manželce bral dech divákům v 17. století, kdy vznikl, stejně jako dnes. Jeho nastudování však pravidelně provázejí katastrofy. Už při jeho premiéře v roce 1606 došlo k tragédii. Představitel jedné z hlavních rolí těsně před prvním představením onemocněl. Přesto chtěl hrát, pár minut před vstupem na jeviště však nečekaně zemřel. V roce 1849 se při jednom newyorském představení strhla pranice, kterou 30 diváků nepřežilo. Když hrál Macbetha v roce 1937 slavný anglický Lawrence Olivier, zřítilo se z prostor nad jevištěm obrovské závaží. V roce 1942 hrál Macbetha další slavný anglický herec a děsivá atmosféra byla ještě horší. Tři herci zemřeli a kostýmní výtvarník spáchal sebevraždu několik dnů po premiéře. O jedenáct let později v roli Macbetha málem uhořel Charlton Heston. Později se zjistilo, že část jeho kostýmu byla napuštěna hořlavou látkou. Čím je prokletí způsobeno? Údajně tím, že ve slavných scénách s čarodějnicemi použil Shakespeare jedno ze zaklínadel, které v té době užívaly čarodějnice věnující se černé magii.“
Režisér naší inscenace Igor Stránský přišel se zcela novým pojetím postav čarodějnic, a tak věřme, že tím celý svůj tým vyvedl ze všech „nebezpečí“…

O naší další nově zkoušené hře Deník píše: „„Ke třináctým narozeninám 12. června 1942 dostala Anne malý zápisník, který ukázala otci několik dní před tím ve výloze obchodu. Ačkoliv to byla kniha na podpisy a autogramy s červeno-bílou čtverečkovanou vazbou a malým zámečkem na obálce, Anne se rozhodla, že ji použije jako deník. Začala popisovat sebe, svou rodinu a přátele, školu a místa, která by ráda navštívila.“ Takto celkem nevinně začíná příběh Anny Frankové, dívky, jež se stala jedním ze symbolů druhé světové války. Světově proslulý a obdivovaný příběh brzy poznají i diváci Slováckého divadla. Uherskohradišťská scéna se totiž rozhodla připomenout blížící se sedmdesáté výročí konce války a zároveň uvést další emocemi nabitý příběh. „Deník Anny Frankové pro diváky začala minulý týden připravovat Zoja Mikotová, kterou diváci znají jako režisérku dojemného Oskara a růžové paní,“ říká ředitel divadla Igor Stránský a slibuje mimořádně silný zážitek. „Paní režisérka velmi dobře zná dětskou duši a umí její pocity zprostředkovat tak, jako nikdo jiný,“ podotýká ředitel Stránský a připomíná, že Oskar a růžová paní posbíral několik ocenění. „Stejně tak bychom to všichni přáli Deníku Anny Frankové,“ říká ředitel.“