Zemřel herec Lubomír Vraspír

Ve věku 87 let zemřel v úterý 13. března divadelní a televizní herec a dlouholetý člen Slováckého divadla Lubomír Vraspír. S láskou a úctou vzpomínáme... Slovácké divadlo

Lubomír Vraspír se narodil 7. června 1930 v Hradci Králové. Od patnácti let se nadchl pro divadlo. Ochotnicky se divadlu věnovala už jeho matka v Československém sboru víry. Poprvé na divadelním jevišti stanul v první polovině padesátých let v trutnovském Krajském oblastním divadle. Roku 1961 absolvoval brněnskou JAMU a už za studií statoval v tamějším Státním divadle.

Profesionální kariéru provozoval na oblastních scénách Slezského divadla Zdeňka Nejedlého v Opavě (1961 – 1965), Východočeského divadla v Pardubicích (1965 – 1966) a nakonec až do odchodu na penzi Slováckého divadla v Uherském Hradišti (1967 – 2000). Kromě svých domovských scén hostoval i na dalších jevištích (Konzervatoř Praha, DISK, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, Horácké divadlo Jihlava, pardubické Východočeské divadlo a další).

Byl především charakterním činoherním hercem, jenž vytvářel role ve světovém i domácím repertoáru. 

Během své dlouholeté kariéry ztvárnil bezpočet výrazných rolí v mnoha inscenacích, ve Slováckém divadle často spolupracoval například s režisérem Igorem Stránským (Lazebník sevillský, Úklady a láskaCísařův mim – na fotce s Martinem Vrtáčkem, z pozdějších let pak třeba Radúz a Mahulena).

Objevil se také ve filmu – Anděl blažené smrti (1965), O moravské zemi (1977), Čistá řeka (1978), Zahrál si epizodku i ve Formanově oscarovém americkém snímku Amadeus (1983), který natáčel i v Čechách.

Využíván byl i z Hradiště blízkými slovenskými filmaři a televizí. Využil ho i český rozhlas a audio nosiče (Lovecká halali, Písně a tance barokní, Vánoční koledy aj.), televizí filmy, seriály (Slovácko sa nesúdí, Ranč U Zelené sedmy, Četnické humoresky ad.) a taktéž záznamy divadelních představení (např. Peer Gynt).

V roce 2000 obdržel Lubomír Vraspír cenu Senior Prix udělovanou nadací Život umělce.


Některé z rolí Lubomíra Vraspíra:

Filip II. (Don Juan), Oldřich a Božena (Rada), Paličova dcera (Valenta), Romeo a Julie (Merkucio), Brouk v hlavě (doktor Finache), Ruy Blas (Don Guritan), Hrátky s čertem (Martin Kabát), Revizor (Zemljanika), Matka Kuráž a její děti (Polní kazatel), Fyzikové (Ernesti), Jana z Arcu (Inkvizitor), Tartuffe (Tartuffe), Strýčkův sen (Kníže), Na jih od Jamajky (Ismael), Prodaná nevěsta (Principál), Zdravý nemocný (Argan), Manon Lescaut (Tiberge), Harold a Maude (Kněz), Radúz a Mahulena (Stojmír), Nikola Šuhaj (Velitel četníků), Na kůži se neumírá (Richard Horák), Polská krev (Hrabě Baranski), Waterloo (Corvisart), Naši furianti (Dubský), Peer Gynt (Okola), Tři mušketýři (Richelieu), Švejk (Plukovník), Lazebník sevillský atp.