Kniha o hřbitově

Samko Tále

(s využitím překladu Miroslava Zelinského)

Samko Tále, spisovatel. Celý život tahá vozík plný kartonů do sběrny.  Až jednoho dne mu Gusta Rúhe předpoví, že: napíše knihu o hřbitově. Ale proč má psát zrovna knihu o hřbitově? Proč ne třeba o přírodě nebo o něčem hezkém? To je nespravedlivé. No ne? No ano.

A tak Samko píše, co žil. Nebo žije, co píše. O své sestře Ivaně, o otci, mámě, o RsDr. Gunárovi Karlovi, o jeho dceři Darince Gunárové, o spolužákovi Tondu Szedílkovi, o strýci Otovi, o Alfu Néverym, cigánce Angelice Edéšové a dalších. Bizarní panoptikum, či chcete-li plastické leporelo živých i mrtvých figurek z malého slovensko-maďarského městečka Komárna, které obklopují Samka Táleho, je směšné, ale i smutné zároveň.

Samko Tále. Kniha o hřbitově. Když se stereotypy myšlení 70. a 80. let natrvalo a až nebezpečně promítnou do myšlení slabomyslného hrdiny, který se mentálně zastavil v době dávno minulé, je to komické, ale děsivé zároveň.

Román Samko Tále: Kniha o hřbitově dobyl literární svět. Pro svůj neotřelý, hravý a vynalézavý jazyk, pro objevení hrdiny, který je rafinovanou metaforou i našich vlastních slabostí, nebezpečí, že mnohdy ve jménu dobrých pohnutek můžeme hloupě posloužit špatné věci.

Skutečná autorka knihy Daniela Kapitáňová se stala díky tomuto románu literární osobností. Její román se stal skutečným celosvětovým bestsellerem a byl přeložen do mnoha světových jazyků (angličtina, švédština, francouzština, turečtina, arabština, němčina, ruština).

V režii Jakuba Macečka nyní poprvé v Česku v podobě celovečerní divadelní inscenace.


FOTOGALERIE:
    Zahajovací zkouška     Závěrečné zkoušky

ano

Inscenace

Termíny představení: