Přelet nad kukaččím hnízdem

kultovní zápas o svobodu a důstojnost
Dale Wasserman

Vrchní sestra Ratchedová si běh svého oddělení psychiatrické léčebny podrobila zcela dokonale. Opravdové léčení psychicky křehkých mužů se nekoná, všichni musí dodržovat její režim. Skupinová sezení se spíše než terapii podobají ponižujícím výslechům a vzájemnému bonzování. A na takové oddělení přichází svobodomyslný Randle McMurphy, příležitostný podvodník, který si tu chce ulehčit vykonání trestu za svůj poslední přečin. Tento obyčejný chlap, který by si nejraději jen užíval života, se rázem stává hlavním terčem Velké sestry. A pravidla jsou nelítostná: pakliže bude McMurphy schopen jednat v rámci systému vnuceného Velkou sestrou, může sám nad sebou vládnout. Jestliže se mu však vzpříčí, bude rozdrcen.

Hra Dalea Wassermana vznikla podle románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Využívá motivů, jež slavná filmová adaptace Miloše Formana opomíjela: významněji se navrací především k indiánskému Náčelníku Bromdenovi. Ten ve svých schizofrenických vizích přesně pojmenovává podstatu nelidského systému, který na oddělení vytvořila sestra Ratchedová.

Kultovní zápas o lidskou svobodu a důstojnost a brilantní analýzu manipulace přivede na jeviště Slováckého divadla režisér Igor Stránský.

 Partnerem inscenace je firma MONET+

 

FOTOGALERIE: Zahajovací zkouška Premiéra

Inscenace

Termíny představení: