Monika Horká o Deníku Anne Frankové

Ve včerejším vydání Deníku se píše o blížící se české premiéře ve Slováckém divadle (dnes od 10.00 hodin probíhá veřejná generální zkouška): „Když slováčtí divadelníci na podzim oznámili, že nastudují dojemný Deník Anne Frankové, vyvolalo to mezi diváky nadšení. Stejnojmenná kniha totiž patří mezi nejčtenější na světě a připomínají tak nejenom hrůzy války, ale také věčnou touhu lidí žít v míru. Tuto sobotu bude mít novinka premiéru v režii Zoji Mikotové.“ Článek dále pokračuje:

Monika Horká - foto Jan Karásek

„„Příběh Anne Frankové jsem poprvé četla v soukromí a dost jsem brečela,“ přiznává herečka Monika Horká, kterou diváci uvidí v jedné z hlavních rolí. „Musela jsem to číst po kouskách.“ Zároveň ale přiznává, že se spolu s kolegy bála, aby je síla materiálů a informací, které před začátkem zkoušení studovali, nebrzdila při práci. „Podařilo se mi ten akutní pocit žalu potlačit. Člověk si přivykne,“ říká s hořkým úsměvem a odkazuje tím také k samotnému ději nové slovácké inscenace.
Diváky čeká vyprávění židovské dívky, která se v době války ukrývá před nacistickým běsněním a dny strávené v úkrytu popisuje s neobyčejnou otevřeností, věcností, ale také láskou a touhou po konci trápení. „Příběh člověka, který se dostane do nečekané nepříjemné situace a nezlomí se na duchu, je vždycky silný. Aktuální je nebezpečí, že se ty nečekané situace mohou přihodit i nám,“ připomíná herečka Monika Horká a svěřuje se i s pocitem, který by si přála, aby si diváci z představení odnesli. „Sladkohořký pocit, jaký z toho mám i já. A také to vědomí, že musíme být na spoustu věcí pořád opatrní. Napadá mě totiž, maně a bez souvislostí větička ze Švejka: ´Stačí maličko – uvídíš mě, stačí maličko – neuvidíš mě´,“ dodává herečka.
Vedle ní se v Deníku Anne Frankové představí i Jitka Josková, Anna Pospíchalová, Jaroslava Tihelková, Alžběta Kynclová a Štěpán Goiš. Premiéra proběhne v sobotu v 19.00 ve Slováckém divadle.“