Ceny divadelní kritiky: nejužší nominace za Opilé pro Evu Jiřikovskou!

Slovácké divadlo jede na vítězné vlně. Po ceně za nejlepší mužský herecký výkon na Grand festivalu smíchu v Pardubicích pro Zdeňka Trčálka zapisuje další obrovský úspěch. Eva Jiřikovská byla zařazena mezi tři finalisty prestižní Ceny divadelní kritiky. A to za tragikomickou groteskou Opilí režisérky Anny Davidové, pro kterou vytvořila scénu a kostýmy.

Eva Jiřikovská je respektovanou umělkyní

„Některé inscenace zaklapnou víc než jiné,“ říká Eva Jiřikovská

Jméno Evy Jiřikovské se v nejrůznějších divadelních anketách objevuje pravidelně, na Cenu divadelní kritiky byla nominovaná už poněkolikáté. Automaticky ji však rozhodně nebere.

„Pokaždé je to o zastavení srdce a velkém potěšení. Navíc v nejužší nominaci jsem teprve podruhé, o to větší pocit štěstí to pro mě je, že si naší práce někdo všiml. Samozřejmě ji děláme především pro diváky, ale když ji ocení i kritici, je to ještě něco navíc,“ svěřila se Eva Jiřikovská. „Mé poděkování i ta nominace samotná patří všem, kteří se na inscenaci podíleli – od krejčových až po herce a režisérku,“ dodává scénografka.

Eva sama říká, že na práci má štěstí a podílí se na inscenacích, ve kterých vše funguje tak, jak má. „Pak jsou ale některé, kde to zaklapne ještě o kousek víc, o něco jemněji přesahují ostatní. Všichni se na ní podílí energií i nasazením stejně, dají jí ze sebe něco navíc. A pak se stane zázrak,“ říká s tím, že Opilí mezi takové inscenace bezesporu patří. „V Česku je spousta divadel a vzniká obrovské množství inscenací. O to víc mě těší, že je tato nominace pro Slovácké divadlo, že kritici se na východ republiky vydali, inscenaci viděli a ještě pro ni takto hlasovali,“ uzavírá Eva Jiřikovská.

Eva Jiřikovská

Hradišťská rodačka v letech 2004–2016 působila jako scénografka ve svém domovském Slováckém divadle. Její fantastické scény a kostýmy vidělo publikum mnoha českých a slovenských divadelních scén, nechybí mezi nimi ani Národní divadlo v Praze, Štátná opera v Banské Bystrici nebo Městská divadla pražská. Eviny kostýmy oblékají naše největší herecké hvězdy jako je František Němec, Taťjana Medvecká a další. S Annou Davidovou spolupracovala už poněkolikáté. Na Ceny divadelní kritiky byla  nominována už několikrát, v širší nominaci se objevila například za práci na inscenaci Lucerna ve Slováckém divadle.

Slovácké je jedinou moravskou regionální scénou mezi nominovanými

Mezi nominacemi na Ceny divadelní kritiky převládají pražské scény – Národní divadlo Praha, Švandovo divadlo na Smíchově nebo Divadlo Na zábradlí. Mezi nominovanými figurují ještě další „velikáni“ typu Divadlo Petra Bezruče z Ostravy, Činoherní studio Ústí nad Labem nebo Klicperovo divadlo Hradec Králové. Slovácké divadlo je tak jedinou moravskou regionální scénou v nominacích za rok 2023. Výsledky 32. ročníku Cen divadelní kritiky za rok 2023 budou vyhlášeny v sobotu 16. března v Divadle X10.