Co se děje, než vypukne ples

Rodí se několik týdnů, připravují jej desítky lidí a trvá pouhých šest hodin. I to se dá říct o jedné z nejblyštivějších akcí plesové sezóny. Divadelní ples se letos konal už po šestadvacáté. Nahlédli jsme do zákulisí jeho příprav.

Přípravný tým v čele s ředitelem divadla Igorem Stránským se scházel od konce listopadu. „Probírali jsme například jména moderátorů i program tak, aby byl pro plesové hosty co nejatraktivnější, aby byl na nejvyšší možné úrovni, zkrátka aby splňoval ta nejpřísnější měřítka,“ vyjmenovává ředitel Igor Stránský, který letos vsadil na moderátorské duo David Vacke - David Vaculík a speciální plesovou podobu skladeb z muzikálu Cikáni jdou do nebe, oceněného v loňském roce cenou diváků. „Všechno se navíc rodilo během příprav dvou náročných novinek – Oskara a růžové paní a Kalibova zločinu,“ dodává ředitel.
Ve Slováckém divadle měli ale napilno i ostatní. Herci několikrát týdně, vždy před zkouškami, stavěli pod vedením herce Pavla Majkuse náročné číslo, aby se publiku předvedli i jako obratní stepaři. Do toho probíhaly zkoušky sólových skladeb, rozhodování diváků o Slováckých Oskarech, porotců o Největších z pierotů a herci letos poprvé hlasovali o Ceně komediantů. „Nesmíme zapomenout ani na naše osvětlovače, zvukaře, manažerku, kolegyně z programového oddělení a ostatní,“ připomíná ředitel Stránský další, kteří zajišťovali ozvučení, organizovali tombolu, rezervaci vstupenek a vůbec hlídali, aby se i letošní divadelní ples povedl.
V sobotu ve 20.00 hodin všechno vypuklo. Dámy oslňovaly v těch nejlepších róbách, šarmantní pánové je vyzývali k tanci a ředitel divadla spokojeně pozoroval, jak všechno klape. V půl jedenácté došlo i na tolik očekávané výsledky anket. Diváci rozhodli, že nejoblíbenější hereckou dvojicí  a Slováckými Oskary budou opět Pavlína Hejcmanová a Tomáš Šulaj, nejoblíbenější inscenací pak komedie Hráči. Porota udělila Největšího z pierotů herečce Alžbětě Kynclové za roli Aśky v inscenaci Denní dům, noční dům, Martinovi Vrtáčkovi za roli Fernanda v komedii Konkurz podle Grönholma (a přihlédla také k jeho výkonu v inscenaci Modré květy, kde ztvárnil roli Cidrolina) a svého "pierota" si přišli převzít také všichni účinkující v inscenaci Denní dům, noční dům. Historicky první Cenu komediantů obdržela Eva Jiřikovská za kostýmy pro inscenaci Modré květy.
„Jsem rád, že se ples i letos vydařil a že jeho návštěvníci odcházeli spokojení. To je to hlavní, co nás pak žene k tomu, abychom byli v příštím roce ještě lepší,“ uzavřel ředitel Stránský.

   Ples 2012 - vzájemná gratulace některých oceněných - Pierotka Alžběta Kynclová, Oskar Tomáš Šulaj a držitelka Ceny komediantů Eva Jiřikovská - foto Josef Kubáník      Ples 2012 - takhle vypadá Pierot - cena pro nejlepší inscenaci roku 2011 podle názoru odborné poroty (Denní dům, noční dům), ostatní Pieroti jsou menší a v obličeji jinak barevní - foto Josef Kubáník