David Vaculík: "Spánek je pro zbabělce a my na něj poslední měsíc nějak nemáme čas."

Divadelní oslavy jsou v plném proudu. Jak náročné byly jejich přípravy, co vás čeká při sobotním galavečeru nebo jak pokračují přípravy muzikálu Pokrevní bratři se dozvíte v rozhovoru, který s jedním z moderátorů oslav - Davidem Vaculíkem vedla Markéta Kudeříková...

Davide, jak probíhaly přípravy narozeninového týdne?
Nemá smysl hrát si na hrdiny. Zcela otevřeně přiznávám, že je to docela nářez. Organizačně velmi náročná akce, o které se bude, jak všichni doufáme, velmi dlouho mluvit. Myslím, že můj kolega David Vacke zrovna v této chvíli (je 00.20 hod.) dolaďuje finální verzi scénáře na sobotní galavečer, nebo něco podobného. No, rozhodně nespí. Spánek je pro zbabělce a my na něj poslední měsíc nějak nemáme čas.

Jsi jedním z moderátorů nejen slavnostního galavečera, ale celých oslav. Co všechno to obnáší?
Mám velké štěstí, že jsem jedním z moderátorů a ne jediným moderátorem. To bych možná skočil do Moravy, anebo skončil v Kroměříži. Posuďte sami – čtyřicet šest účinkujících, desetičlenný orchestr, tříhodinový program, sto velmi oficiálních hostů. Celodenní zkouška v den konání galavečera a tomu všemu předcházejících pět měsíců příprav. No, není to nádhera? Je, to víte, že je. :-) Děláme to s radostí a maximálním nasazením, ostatně jako všechno ve Slováckém divadle

Jak se těšíš na moderování galavečera?
A těším se já vůbec? Ale, jasně že těším! Bude to veliké dobrodružství. Už teď z toho mám husí kůži.

Můžeš prozradit, jak bude slavnostní večer probíhat?
Náš koncept  je překvapivě velmi prostý. Budeme vzpomínat, zpívat, povídat si. A po galavečeru, na následném rautu, budeme dělat úplně to stejné.

V narozeninovém týdnu také oslaví 15. narozeniny RŠ. To je úžasné číslo. Čím jsou tak populární?
Jo, tak to kdybych věděl, tak vydám příručku – jak vytvořit divadelní superhit. A vydělal bych na ní miliony. Jenomže, to vážně nevím. Asi shoda mnoha maličkostí podpořená nadčasovým komiksem pana Foglara. Fakt je to záhada hodná Jana Tleskače.

Jak se Jindra Hojer připravoval na speciální reprízu Rychlých šípů?
Volal jsem mu a samozřejmě ho zval na tuto speciální reprízu, ale ze zdravotních důvodů se omluvil, přece jen je to už pán v letech. Ale na pětistou reprízu určitě do UH dorazí:-) A pokud se mě ptáte na toho falešného Jindru :-) tak ten se připravoval velmi poctivě. Jak jinak, je to čestný a pracovitý chlapec.

Změnila se nějak inscenace za tak dlouhou dobu?
Tak to musí posoudit diváci. Mně se zdá, že vůbec nijak. Možná je kapánek širší, ale to je tak všechno. Pořád jsme kluci jako malovaní a světe div se, pořád nás to baví!

Kromě oslav divadla také pilně pracujete na muzikálu Pokrevní bratři, kteří měli v SD premiéru v roce 2001. Budou v něčem jiní?
No jistě. Máme živou kapelu. To se vůbec nedá se zpíváním na nahrané podklady srovnat. Obecně si myslím, že muzikály bychom ve Slováckém divadle měli hrát vždy s živými hudebníky. Bohužel finanční náklady jsou nemilosrdné. Prosím, prosím, přihlaste se někdo, kdo nám zaplatí stálý divadelní orchestr. Nebo si mám myslet, že mecenáši už vymřeli?

Choreografii do muzikálu vytváří Qaša – přední česká choreografka. Klade na vás velké nároky?
Hmm, Qaša:-) To je něco! Rozhodně si nemáme na co stěžovat. Chceme dělat muzikál, tak hold musíme makat. Odborná literatura praví, že muzikál je nejtvrdší a  fyzicky nejnáročnější formou divadla. A Qaša tuto teorii mění na čirou a nádhernou praxi

Jak se ti spolupracuje s Yvettou Blanarovičovou?
Velmi rád bych napsal, že fantasticky, ale nemůžu. Protože moje postava se na jevišti objevuje až po 45 stránkách a tak daleko jsme se ještě nedostali. Takže já jsem se s paní Blanarovičovou, když nepočítám zahajovací zkoušku, na jevišti ještě nepotkal. Ale kolegové říkali, že je skvěle připravená a moc se snaží. Upřímně, já kdybych přijel zkoušet do divadla, které má více než osm tisíc předplatitelů, tak bych se taky dost snažil. :-)