FOTOGALERIE: Divadelní ples se vydařil

Už po dvaatřicáté se v sobotu 9. března konal v Klubu kultury v Uherském Hradišti Ples Slováckého divadla. Letos podruhé ve spojení s firmou Ray Service. Vrcholem večera bylo předávání cen Slovácký Oskar a Největší z pierotů, kterému letos kralovala inscenace Martina Františáka Kříž u potoka. Fotogalerii Jana Šmacha navštivte přímo zde

Slavnostní zahájení plesu si vzali na starost členové ansámblu Slováckého divadla, kteří odtančili a odzpívali hudební číslo z inscenace Fidlovačka režiséra Michala Zetela. Pak už hlavní pódium patřilo skupině Benny Q a hudebnímu seskupení Prestige Symphony Orchestra pod vedením Viktora Kozánka, které celý večer doprovázelo pěvecká vystoupení herců a hereček Slováckého divadla Pavlíny Hejcmanové, Kláry Vojtkové, Terezy Hrabalové, Martina Hudece, Tomáše Šulaje, Terezy Novotné, Pavla Majkuse, Davida Vaculíka a Petra Čagánka.

V malém sále hrála celý večer návštěvníkům cimbálová muzika Cifra, se kterou vystoupil s ukázkou slováckého verbuňku i jeden z nejmladších členů souboru Slováckého divadla Pavel Šupina.

"Verbuňku se věnuji aktivně něco přes dva roky. Nejvíc mě na tom baví, že je stále co nalézat a kam se posouvat. Mám takové tušení, že mě to bude bavit do té doby, než budu spokojený sám se sebou. Ale to doufám nenastane – jinak by se mnou bylo něco v nepořádku. Pořád je co nalézat, i když si člověk myslí, že dosáhl vrcholu. Ještě jednu krásnou věc s sebou verbuňk nese. I když prochází vývojem, tak má v sobě skrytou tu prapůvodní živelnou energii a dokáže v každém klučinovi probudit tu ryzí chlapskou podstatu a s ní i kus historie," řekl herec.

Cenám kraloval Františákův Kříž u potoka

Vrcholem večera bylo předávání diváckých cen Slovácký Oskar, cen odborné poroty Největší z pierotů a Ceny komediantů. V anketě Slovácký Oskar diváky nejvíce oslovily výkony Kláry Vojtkové a Tomáše Šulaje.

"Chtěla bych poděkovat hlavně manželovi za trpělivost, kterou se mnou měl, obzvlášť při náročném zkoušení inscenace Kříž u potoka," řekla herečka Klára Vojtková.

Herec Tomáš Šulaj se netajil upřímným překvapením ze svého v pořadí již osmého Slováckého Oskara. "Za co? Vždyť jsem byl pořád v Brně," narážel herec vtipně na své současné působení v brněnském Národním divadle. "Jsem šťastný a všem divákům moc děkuji," dodal Tomáš Šulaj.

Nejzajímavější inscenací uplynulé sezóny se stalo drama Karoliny Světlé Kříž u potoka v režii Martina Františáka. Stejná inscenace zvítězila i u kritiků, kteří za nejlepší ženský herecký výkon ocenili Kláru Vojtkovou za její ztvárnění role Evy v Kříži u potoka.

Nejlepším mužským výkonem zaujal odbornou porotu Zdeněk Trčálek v roli Majora v inscenaci režiséra Igora Stránského Rodina Tótů a rovněž v roli Štěpána Potockého v Kříži u potoka.

"Chtěl bych poděkovat hlavně svým hereckým kolegům, bez nich bych tuto cenu nikdy nezískal, jsme geniální tým," vysekl poklonu kolegům Zdeněk Trčálek.

Předána byla i Cena komediantů, kterou udělují herci Slováckého divadla ostatním nehereckým kolegům, a získal ji Josef Fojta za původní hudbu k pohádkovému muzikálu Anička a bylinkové kouzlo.

Moderátorem večera byl tentokrát herec David Vaculík, který na tomto postu vystřídal kolegu Davida Vackeho. "Jsem rád, že mi to David letos přenechal," řekl s úsměvem herec, který celý večer zvládl odmoderovat sám a ujal se spolu s manažerkou divadla Jitkou Honsovou a herci i dvojjazyčného česko-anglického vyhlašování tomboly.

Návštěvníci měli možnost během večera ochutnávat vzorky vína z Vinařství Jakubík a Zámeckého vinařství Bzenec. Na plese nechyběl také bohatý raut a půlnoční slosování vstupenek o hodnotné ceny. Autorem cen Největší z pierotů byl letos keramik Vladimír Groš.

Blanka Šmejdovcová