Dobře placená procházka má zítra premiéru!

„Premiéra měsíce září přináší na prkna Slováckého divadla opět něco nového. Že se semaforská poetika Suchého a Šlitra Slovácku líbí, dokázala inscenace Igora Stránského Kdyby tisíc klarinetů s živou kapelou na jevišti. Proto jí, stejně jako živě hrané a zpívané muzice na jevišti, zůstáváme ještě na čas věrní. Spojíme-li múzičnost hudebního díla s komediální dějovým nábojem - obojí nejsilnější atributy divácké oblíbenosti – a  přimícháme chytlavé jazzové melodie, vznikne jazzová komická opera neboli buffopera. A opera se ve Slováckém divadle v celé jeho historii studuje opravdu poprvé,“ podotýká k zítřejší premiéře Dobře placené procházky dramaturgyně Iva Šulajová. Přečtěte si celý její text…

Dějem popisujícím domácí prostředí „obyčejných lidí“, humornými až groteskními situacemi, a rovněž např. hlavní navracející se melodií (lyrickou písní Jsi ta nejkrásnější krajina, zpívanou nejrůznějšími způsoby, jen ne lyricky) vykazuje Dobře placená procházka skutečně mnoho podobností s tradiční italskou operou buffa 18. století. Rovněž trojice hrdinů Vanilka — Uli — Advokát je typicky buffózní. Do tohoto rámce jsou však zasazeny surrealistické postavy (a písně) Listonoše a Tety, které zastupují poetiku Semaforu. Premiéru v režii Jána Roháče měla Dobře placená procházka 15. června 1965 v divadle Semafor a dočkala se zde 64 představení. O rok později byla s mírnými změnami v závěru natočena jako televizní inscenace. Hrála se také v některých evropských divadlech (Finsko, Belgie, Jugoslávie). Mírně upravenou a písničkami z další Suchého hry Sekta doplněnou operu uvedli 22. dubna 2007 Miloš a Petr Formanovi v pražském Národním divadle. V roce 2008 zaznamenal Miloš Forman představení Národního divadla pro film; záznam byl uveden do kin 9. července 2009 na filmovém festivalu v Karlových Varech. O tomto nastudování Dobře placené procházky natočila také Olga Špátová televizní dokument s názvem Dobře placená procházka '07. V obou inscenacích (v Semaforu i v Národním divadle) zpíval roli Listonoše Jiří Suchý.
Ve Slováckém divadle uvede příběh o manželích, jejichž rozvod „překazilo“ jedno netradičně podmíněné dědictví, zkušený muzikálový režisér a choreograf Radek Balaš v hudebním a pěveckém nastudování Josefa Fojty. V náročných pěveckých partech uvidíte Petra Čagánka (Uli), Kláru Vojtkovou (Vanilka), Martina Vrtáčka (Advokát), Tomáše Šulaje (Listonoš) a Annu Pospíchalovou (Teta). Dále uvidíte Jitku Joskovou, která se podílí rovněž na choreografické stránce inscenace, Pavla Majkuse a sbor složený z členů souboru Slováckého divadla i hostujících externistů. A chybět nebude samozřejmě ani živá kapela! Premiéra je plánována na zítřek – v sobotu 14. září v 19.00 hodin. Předcházela jí včerejší veřejná generální zkouška (nově již ve čtvrtek) a dnešní předpremiéra pro předplatitelskou skupinu SENIOR (také nové pravidlo).