Dramaturgyně Markéta Špetíková o novém předplatném: "Každý titul má v repertoáru své specifické místo"

Slovácké divadlo v těchto dnech představuje nové tituly na příští sezónu a také startuje předprodej předplatného na rok 2020. To je nazvané „třičtvrtě“ – Slovácké divadlo oslaví totiž v roce 2020 už 75 let své existence. V nabídce jsou atraktivní známé tituly, například moravská klasika Její pastorkyňa a slavný muzikál Jesus Christ Superstar, i neokoukané novinky české i zahraniční. Více o novém předplatném prozradila dramaturgyně divadla Markéta Špetíková.

Markéto, Slovácké divadlo v těchto dnech představuje nové předplatné na rok 2020. Prozraď, jak probíhal výběr jednotlivých titulů?

Hodně času věnuju čtení her – od antiky po ty úplně nejnovější, které nám zprostředkovávají divadelní agentury. Aspoň malým dílem se snažím sledovat, jaké vychází nové romány, poezie nebo třeba i literatura faktu, a přemýšlím, jestli by ta či ona knížka byla dobrým východiskem pro divadelní inscenaci. A pak si průběžně píšu také témata, o nichž mám dojem, že by mohla ve společnosti rezonovat. Z tohohle všeho vykrystalizují určité tipy.

Současně se scházíme s uměleckým šéfem Michalem Zetelem a dramaturgyní Ivou Šulajovou. Nejdříve do nové sezóny skládáme žánry – groteska, venkovské drama, situační komedie… a domlouváme se s režiséry. S nimi pak ladíme konkrétní tituly tak, aby nám svou pestrostí zapadly nejen do té naší předplatitelské šestky, ale také aby se zajímavě potkaly s režisérovou poetikou.

Jubilejní 75. sezónu odstartuje Její pastorkyňa Gabriely Preissové. Proč zrovna tato hra?

Právě touto hrou Gabriely Preissové Slovácké divadlo 10. října 1945 zahájilo svou první sezónu, tak bychom se k ní rádi vrátili. Její pastorkyňa mě fascinuje svým ostrým tempem, to nejdůležitější se v ní stane během necelého večera, a pochopitelně také tématy, která nabízí. Kostelnička spáchá hrozný čin, protože není schopna přemoci svou pýchu a nesnese, aby o ní ostatní smýšleli špatně. 

V nabídce je i jeden z nejslavnějších světových muzikálů Jesus Christ Superstar. Byla to jasná volba?

Ano. Jak jednou padl tenhle titul, věděli jsme, že nechceme nic jiného.

Zaujaly mě i ostatní tituly – V žabím pyžamu, Hexenšus, Deskový statek a Hraj komedii, všechno originální a nepříliš často inscenované texty. Co o tomto výběru můžeš říct z dramaturgického hlediska?

Každý ten titul má v repertoáru své specifické místo, přestože jsou to všechno do nějaké míry komediální žánry. S adaptací románu V žabím pyžamu nás čeká epičtěji stavěná inscenace. Těším se, jak si s tímto hravým, chytrým a trochu bláznivým textem režisér Jakub Maceček poradí, protože má úžasný cit pro divadelnost, pro jednoduchou, ale současně velmi přesnou zkratku. 

Hexenšus objevila moje kolegyně Iva Šulajová, když jsme hledali situační komedii. Sally Hillsová si domů pozve televizního moderátora Petera Ravena. Pokus o nevěru ovšem nevyjde a, jak prozrazuje název, Peter Raven se zasekne ve vaně: bolest zad mu nedovolí vstát. Do toho se do bytu vrací nejen manžel, ale přichází i trojice velmi vtipných postav, které situaci Sally a Petera pořádně zkomplikují.

Deskový statek pak je komedie českého autora Václava Štecha s lehce politickým přesahem. Odehrává se totiž v realitní kanceláři, jejíž majitel kandiduje v obecních volbách, a tak se zde mimo prodeje nemovitostí také plánuje volební strategie. Veřejné zájmy se proplétají se soukromými, a to v rozkošných reáliích začátku dvacátého století.

No, a Hraj komedii Karla Steigerwalda je groteska tematizující náš vztah k minulosti a naše nakládání s ní.

Na jaký titul se ty osobně v příštím roce těšíš nejvíc?

Zrovna teď na Její pastorkyni, protože jsme ji s režisérem Michalem Zetelem a výtvarnicí Evou Jiřikovskou začali připravovat.

Jak jsme již zmínily, příští rok Slovácké divadlo oslaví tříčtvrteční narozeniny. Jak plánujete v divadle toto jubileum oslavit? 

Oslavujeme divadlem, tedy divadelními inscenacemi! Celá sezóna je koncipovaná jako oslava toho našeho divadelního tři čtvrtě století.

Blanka Šmejdovcová