Edvarda Beneše autor Monumentu pro Hradiště nešetřil

Prezident Edvard Beneš je osobností, která významně zasáhla do běhu dějin Československa, a to právě v období Mnichovské dohody, kdy se odehrává nová inscenace Slováckého divadla Monument pro Hradiště. Dodnes je Beneš postavou spornou a i autor hry Pavel Molek přiznává, že ho ve svém díle nijak nešetřil.

Edvarda Beneše ztvární Pavel Hromádka

„Irituje mě soud dějin, které píší vítězové, v tomhle případě nad ním a Emilem Háchou. Na mě totiž doktor Beneš působí spíš jako člověk, který dvacet let kormidloval československou zahraniční politiku, a tři roky v roli prezidenta i vnitřní politiku tak, že jsme narazili na skalisko jménem Mnichov. Jeho reakce byla vyskočit jako první z lodi a odplout do Anglie, zatímco za kormidlo té ztroskotané lodi se postavil Emil Hácha, který se i za cenu strašně těžkých rozhodnutí a nedůstojných setkávání s nacisty snažil zachránit, co se dalo a koho se dalo. A přesto Hácha vstoupil do historické paměti jako kolaborant a Beneš jako vítěz a hrdina. Mně to přijde prostě nefér,“ vysvětluje.

Kdo nosil u Benešů kalhoty?

Prezidenta Beneše ztvární v Monumentu pro Hradiště Pavel Hromádka. „Celá role Beneše je postavená na váhavosti, nerozhodnosti a na partnerství s manželkou Hanou. V naší hře je ona ta ráznější, která leckdy věc rozetne. Text ukazuje i Edvardovu velkou závislost na manželce a to, že bez ní si neví rady. Ale jestli to tak opravdu bylo? My to tak hrajeme,“ usmívá se Pavel Hromádka. Svůj pohled nabízí i Tereza Novotná, která hraje právě Hanu Benešovou. „Skutečný vztah manželů Benešových jsem nijak nezkoumala. V našem případě bude ale jasné, kdo v domácnosti nosil kalhoty,“ naznačuje s úsměvem.

Monument pro Hradiště si odbude světovou premiéru v sobotu 3. února. Do konce měsíce pak Slovácké divadlo uvede komedii ještě šestkrát. Informace o reprízách a vstupenkách najdou zájemci v pokladně a na webu divadla.