Film Limonádový Joe měl premiéru před 56 lety

Před pár dny roku 1965 vstoupila do českých kin osobitá parodie westernu režiséra Oldřicha Lipského a scenáristy Jiřího Brdečky Limonádový Joe aneb Koňská opera. Po šestapadesáti letech se na oblíbený příběh může těšit i publikum uherskohradišťského Slováckého divadla.

Květa Fialová s šaty filmové Tornádo Lou

Inscenaci připravuje režisérka Martina Schlegelová. „Některá umělecká díla časem neztratí nic ze své kvality, naopak ještě získají. Při zkoušení se stále bavíme hláškami, písničkami a jedinečným humorem, který Limonádový Joe nabízí. Věříme, že totéž budou zažívat i naši diváci,“ přeje si režisérka připravované novinky Martina Schlegelová.

„Limonádníka měl hrát Karel Gott,vzpomínala Květa Fialová

Roli arizonské pěnice Tornádo Lou si v kultovním filmu zahrála legendární herečka Květa Fialová. Ta nazkoušela na uherskohradišťské scéně tři inscenace a za titulní roli v dojemném dramatu Harold a Maude dokonce získala Cenu Thálie. Na natáčení Limonádového Joea vzpomínala v knize jejího přítele a jevištního partnera Josefa Kubáníka Poslední deník Květy Fialové.

„Obsazení samotného Limonádníka nebylo jasné hned. Tam dělali konkurz i další herci. Kodet třeba, to už bylo skoro hotový, ale tam mu to nějak zkazila jeho máma. Také se uvažovalo o Karlu Gottovi, jenže ten vypadá jako čínskej pinč, tak to nakonec dostal Karlík Fiala. Ten byl ale přesnej. Vypadal jako lívanec a to bylo vono. Olda Lipskej totiž uměl obsadit do filmu správnej hereckej typ. V tom byl geniální,“ vyprávěla Květa Fialová.

Když v báru houstne dým? Celkem dobré

Josefu Kubáníkovi herečka zároveň dovolila nahlédnout do svých osobních deníků, ve kterých na natáčení slavného snímku vzpomínala. Například legendární scénu, ve které sestupuje po schodech v saloonu, natáčela 11. října 1963, tedy dva roky před premiérou filmu. Do deníku si zapsala: „V 9 hodin na Barrandově, dopoledne pokažená kamera, pak točíme celý den písničku Když v baru houstne dým.“ O tři dny později, kdy s kolegy sledovala takzvané denní práce, si ke zmiňované písničce poznamenala: „Celkem dobré“.

Celý soubor v čele s Jiřím Hejcmanem

V uherskohradišťské inscenaci si Limonádového Joea zahraje Jiří Hejcman a Tornádo Lou jeho manželka Pavlína Hejcmanová. V dalších rolích se objeví Tomáš Šulaj jako Hogo Fogo, Kateřina Krupicová coby Winnifred, Zdeněk Trčálek v roli Douga Badmana a s nimi i cen soubor Slováckého divadla. Premiéra je naplánovaná na 20. listopadu a lístky na ni i další reprízy už jsou v prodeji.