Herci z "Konkurzu" se svěřují. Naposledy

Zítra hrajeme Konkurz podle Grönholma v Uherském Hradišti na Malé scéně naposledy. Možná se to zpočátku nezdálo, ale v lecčems byla tato inscenace výjimečná. Snad to napoví i odpovědi a vyjádření herců, kteří se na „Konkurzu“ podíleli. Zítra je v těchto rolích můžete vidět naposledy. Nenechte si je ujít… Jednu osobu neuvidíte ani zítra, na otázky však odpovídá jako první – Pavlína Hejcmanová.

Pavlíno, ve středu bude mít „Konkurz“ derniéru. Proběhne ti něco hlavou, když si to uvědomíš? Jaké byly chvíle s touto rolí?
Napadne mě, že je to škoda. Konec každé dobré hry je trochu smutný a "Konkurz" podle mě dobrý byl. A moc mě bavil - všechny zkoušky i každé představení. Nejen protože jde o zajímavý text, ale taky kvůli celému týmu, který se na této hře podílel. Bylo mně s nimi prostě moc dobře.

Pravděpodobně ne, ale stejně se zkusím zeptat - neplánuješ se přijít na derniéru podívat?
Ráda bych přišla, ale Matějíček je zatím moc maličký a bez maminky by mu bylo smutno...a mně bez něho taky! Ale přeju kolegům i divákům, aby si poslední představení užili jak se patří - s úsměvem na rtech a slzou v oku :)


Po odchodu Pavlíny na mateřskou dovolenou převzala její roli Tereza Novotná:

Terezo, přebíralas "za běhu" roli Mercedes, což jistě nebylo lehké. Zvykly jste si na sebe - ty a Mercedes? Našly jste v sobě zalíbení? Nebo budeš ráda, že už tahle etapa končí?
Vážně to nebylo lehké...text jsem se doma učila poctivě pár týdnů, ale to bohužel nestačilo. Ty dva měsíce zkoušek už člověk nikdy nedožene. Paradoxně je to mé velmi oblíbené představení. Už když jsem viděla Konkurz podle Grönholma na veřejné generálce, říkala jsem si, kurňa, v tom si zahrát...netuše... Vzala jsem to jako výzvu. Tak zvláštně mě to dráždí...jak to dnes dopadne, co zase zapomenu, z  čeho mě kolegové David, Martin, Kamil budou tahat? (haha) Mercedes není bůhvíjak sympatická osobnost, ale pro herečku velice zajímavá. Režisér David Vacke mi ji pomáhá rozkrývat každou reprízu, škoda, že se už blíží konec. Neodpustím si jednu pikantérii týkající se tohoto kusu...první reprízy jsem moc jistá textem nebyla a vzhledem k tomu, že se toto představení hraje bez nápovědy, sedla si Pavlínka Hejcmanová (po které jsem roli zdědila) mezi diváky a stačilo se jen dobře přitočit a ona mi špitla slovíčko a... Je zajímavé, že si toho kolikrát nevšimli ani kolegové na jevišti, tak jsme byly sehrané. Moc jí za to děkuji! A za Mercedes taky!


Výkon Martina Vrtáčka je v inscenaci také mimořádný…

Martine, role Fernanda ti přinesla ocenění Největší z pierotů. Asi tedy budeš vzpomínat na celou inscenaci rád nebo ne? Jaké byly chvíle strávené s Fernandem a „Konkurzem“?
Určitě budu na "Konkurz" vzpomínat rád. Byla to fajnová a pohodová práce bez stresu a když navíc herec cítí z hlediště příjemnou odezvu, co víc si může přát. Ocenění mě samozřejmě potěšilo. Ovšem život je už prostě často nespravedlivý, protože někdo tu smetanu holt slíznout musí, ale i kdybych se třeba rozkrájel a kolegové mně tak skvěle nenahrávali, těžko bych se vybičoval k takovému výkonu. Fernando byl sice tak trochu „protiúkol“, ale já si občas tyhle "bezskrupulózní hajzlíky" zahraju rád. Naštěstí (nebo spíš naneštěstí?) je studijního materiálu kolem nás víc než dost!


David Vaculík (Carlos) má ke „Konkurzu“ tento postřeh:

Všimli jste si někdy toho, že výjimečné a pozoruhodné záležitosti bývají na počátku velmi nenápadné a skromné?
Například někdo natočí nízkorozpočtový film za pár tisíc dolarů, snímek jde do kin, vydělá miliony a všichni jsou nadšeni.
S trochou nadsázky, takový je pro mě „Konkurz“. Na začátku malý a těsně před derniérou, všemi, kdo měli možnost ho vidět, nás nevyjímaje, obdivovaný a nezapomenutelný.
A není to poprvé co na Malé scéně Slováckého divadla zažívám tento zázrak. Vzpomínáte na představení Olga a Ďábel? Nebo Klub sebevrahů?
A v obou případech u toho byl David Vacke coby režisér. On je strůjcem těchto divadelních zážitků. Vy kdo jste „Konkurz“ viděli, určitě jste si pomysleli, stejně jako já, že by si zasloužil režírovat na velkém jevišti.
Napadá mě, že se chováme jako fotbalový klub, kterému se podařilo vychovat špičkového útočníka, ale z nějakých podivuhodných příčin se ho zdráhá plně využít.
Ale jsem optimista. Davidova šance určitě přijde, protože náš divadelní principál je chvála bohu prozíravý.
Když nad tím tak přemýšlím, tak „Konkurz“ to jsou nádherní a dokonalí kolegové a kolegyně. Neuvěřitelná atmosféra. Strašný smutek, že už je konec. A především  David Vacke.


Přečtěte si také článek Poslední dvě reprízy komedie Konkurz podle Grönholma.