Herci začali oprašovat dvě rozeskoušené komedie

Úterý, středa a čtvrtek minulého týdne patřily na jevišti slovácké scény Rychlým šípům a chod divadla se velmi pomalu rozjíždí. Od pondělí k tomu přispívají i dva týmy, které se vrátily k přípravám komedií Prokletí nefritového škorpiona a Deskový statek.

Škorpion se blíží do finále

Ještě před nedobrovolnými prázdninami stačili herci pod režijní taktovkou Zdeňka Duška přivést bláznivou komedii Woodyho Allena Prokletí nefritového škorpiona do téměř konečné jevištní podoby. „Dostali jsme se do fáze, kdy jsme naaranžovali celou hru, a hned druhý den už jsme nemohli zkoušet. Takže v podstatě jsme to doklepli do konce, v základu už byla inscenace vytvořená,“ připomíná Zdeněk Trčálek, který v Prokletí nefritového škorpiona ztvární hlavní roli Cecila Winstona Briggse.

Občas se stane, že divadelníkům do zkoušení zasáhnou letní prázdniny, současná situace je ale přece jen náročnější. „Když se premiérovalo po prázdninách, šla inscenace před diváky na konci sezóny alespoň jako veřejná generálka, takže jsme měli možnost zafixovat si celý tvar. Pak už bylo jednodušší navazovat. Tohle je jiný případ, kdy jsme odvedli tak tři čtvrtiny práce a ze dne na den práci přerušili,“ dodává Zdeněk s tím, že už dva dny leží v textu. „A marně se snažím vzpomínat,“ přiznává se smíchem.

Deskový statek má oproti „škorpionům“ zpoždění jen týden

Neméně práce čeká také tým režiséra Igora Stránského, který se věnuje přípravě komedie Deskový statek. „Ten návrat byl krutý. Jakkoliv jsem se během karantény snažil text opakovat, tak z osmdesáti stran mi v hlavě zbyla ztěží třetina. Věřím ale tomu, že každodenní zkoušení to tam zase všechno postupně vrátí,“ říká představitel hlavní role pana Fistra Josef Kubáník, který se těší, že více něž sto let stará komedie osloví diváky svojí mimořádnou aktuálností. „Jedna postava na samém začátku hry říká: ‘Každou chvíli dáte, pane doktore, do novin, že vypukne nějaká nová epidemie, a už se vám pacienti jen hrnou.’ A pan doktor se smíchem odpovídá, že nějaká malá epidemie, aby nezahálel, by se hodila. Myslím, že teď to budou repliky na potlesk,“ domnívá se Josef Kubáník.

Vedle něj se diváci mohou těšit na Terezu Novotnou, Vladimíra Doskočila, Martina Hudce, Terezu Hrabalovou a další herce. Kdy se uskuteční premiéry obou komedií, bude Slovácké divadlo informovat na webu, v tisku a sociálních sítích.