Herec Martin Vrtáček a jeho zmatek v hlavě

Obávaný poručík Silády v muzikálu Cikáni jdou do nebe, nešťastník Dave v jiném úspěšném muzikálu Donaha!, ale také roztomilý Bohoušek v Rychlých šípech – to je výčet jen některých rolí oblíbeného herce Slováckého divadla Martina Vrtáčka. Od soboty 15. ledna k nim přibude další – Cidrolín v nové hudební komedii Modré květy. Jak se představitel hlavní role cítí necelý týden před premiérou? I o tom mluví v následujícím rozhovoru.

Jak byste pojmenoval vznikající inscenaci Modré květy? Bude to komedie, drama, nebo něco úplně jiného?
Prozatím bych ji nazval: „Zmatek v hlavě“, ale když bych to řekl hodně zjednodušeně, je to historická, dramatická a nesnadno uchopitelná milostná komedie. A teď si, diváku, vyber!

Režisér Jakub Maceček je známý pozoruhodnými divadelními obrazy. Jak tomu bude tentokrát?
S Kubou dělám podruhé a tentokrát velkou roli a je pravda, že po mně chce „pozoruhodné“ věci. I tady, stejně jako ve Faustovi, jde o stylizaci, velká gesta, netradiční líčení. Mám strach, abych ho nezklamal.

Stejně jako při realizaci inscenace Villon F. (Na krk oprátku ti věší) si i tentokrát pozval ke spolupráci skladatele Davida Smečku. Bude mít hudba opět jednu z hlavních rolí?
Určitě, v inscenaci se zpívá a budeme mít i živou kapelu, což hru vždycky oživí.

O čem vlastně příběh Modrých květů je?
To je stejné jako odpovědět na hamletovskou otázku. O všem možném? Ale nejdůležitější asi je, že by měla zaujmout jak diváka, který jde tzv. do hloubky a který hru pochopí  i se všemi historickými souvislostmi (každému takovému poblahopřeju), tak i diváka, který bude sledovat jenom rozmarnou dějovou konstrukci příběhu. V tom vidím její popularitu.

Prozradíte něco bližšího o vaší postavě?
Jenom stručně, hraju postavu Cidrolina, otce tří dcer, který uniká z reality všedního života do svých snů, které se odehrávají v časovém rámci 700 let a v intervalech 175 let. Také se zamiluje do své hospodyně Lalix, kterou si najme, když provdá své dcery a zůstane na svém člunu sám.

Na koho dalšího se mohou diváci těšit a jak se vám s kolegy tentokrát hraje?
Mně se hraje dobře s každým kolegou, který stejně jako já kolem sebe šíří pozitivní energii a který kromě divadelní invence přináší na „plac“ úsměv na tváři, srandu a pohodu. Mám tři krásné dcery: Andrejku Nakládalovou, Pavlínku Vaškovou a Klárku Vojtkovou. Zamiluji se do Jitušky Joskové a mé druhé já v mých snech hraje Jožka Kubáník. V inscenaci ale samozřejmě hraje ještě mnoho dalších mých kolegů.

Jsou Modré květy typem divadla, které máte rád?
Osobně preferuji hry s maximální výpovědí. Salieriho jsem hrál o lidské průměrnosti, Cyrana o zakomplexovanosti, ale zároveň o velké duši, Bambiland hrajeme o tom, jak nás média masírují a dělají z nás tupce a že za těmi „spravedlivými“ válkami stojí tučná konta těch, kdo je rozpoutali. S Modrými květy jsme uprostřed práce a zatím hledáme, ale já doufám, že i tady tu výpověď snad najdu.

Co bude po premiéře? Odpočinete si, nebo se opět vrhnete do práce?
Po premiéře mě čeká krásná role čerta Trepifajksla z Drdových Dalskabátů. Už se na ni moc těším, protože mě čeká po dlouhé době krásné partneření s Irenkou Vackovou. Pracovně jsem si to nazval Romeo a Julie po dvaceti letech.