Herečka Klára Vojtková: "Nominace na Thálii je zcela výjimečné uznání"

Herečka Slováckého divadla Klára Vojtková se minulý týden probojovala do nejužších nominací na prestižní Cenu Thálie. Hereckou asociaci zaujala svým mimořádným výkonem v roli Evy v inscenaci Kříž u potoka režiséra Martina Františáka. "Role Evy mi dala krásné zážitky na jevišti, díky partnerům. Pocit, že dokonale splývám s celkem. Že promlouvám o bolestech ženské duše, aniž bych přesně tušila, jak to dělám," říká.

Kláro, moc ti gratuluji k nominaci na Cenu Thálie. Jak se cítíš?

Z organizačních důvodů vím o nominaci už pár měsíců, ale musela jsem to tajit, a tak mám teď velkou radost, že se o tu radost mohu podělit.

Za roli Evy jsi letos získala už Slováckého Oskara a cenu Největší z pierotů. Bereš nominaci na Thálii jinak?

I když zářit pro jednou o něco víc než moje kolegyně ve Slováckém není snadné, tady je daleko větší konkurence. Řekněme celá česká divadelní scéna v časovém úseku roku a půl. To je jistě nespočet skvělých hereckých výkonů. Čili čistě matematicky, je pro mě nominace na Thálii zcela výjimečné uznání.

Co pro tebe toto prestižní ocenění a nominace znamená?

Jsem vnitřně přesvědčená, že ve Slováckém se dělá skutečně dobré divadlo. Nicméně toto je jakýsi důkaz, že si tady, pro mnohé už téměř v pohraničí, nešmudlíme to „své“ divadlo, oblastního rozměru. Prostě že u nás se dají vidět představení stejně kvalitní jako v Praze, Ostravě, Brně... A že i herecké kvality našeho souboru jsou vysoké.

S rolí Evy už ses, kvůli blížícím se mateřským povinnostem, rozloučila. Jak na ni budeš vzpomínat a co ti tato zkušenost dala?

Mnoho. Dost hořkosti i radosti. Krásné zážitky na jevišti, díky partnerům. Pocit, že dokonale splývám s celkem. Že promlouvám o bolestech ženské duše, aniž bych přesně tušila, jak to dělám. Poznání, že nelze soudit předem, ani později, snad až s odstupem. Taky jednu krásnou ukolébavku, kterou zpívá Eva svému děťátku a já až do dnes naší Matyldě.

(blš)

Kdo je Klára Vojtková

Herečka Klára Vojtková se narodila 29. prosince 1985 v Brně. V letech 2005 – 2009 vystudovala činoherní herectví na DAMU, kde absolvovala rolí Vévodkyně (J. Webster / Vévodkyně z Amalfi) a Laury (J. Penhall / Slyšet hlasy).

Mimo Slovácké divadlo se objevila v roce 2013 v brněnském BuranTeatru jako Berta v inscenaci Vyhnanci v režii Mikoláše Tyce. Ve Slováckém divadle je v angažmá od roku 2009 a ztvárnila zde řadu výrazných rolí, z poslední doby například Evu v dramatu Karoliny Světlé Kříž u potoka, Judaidu ve hře Šimona Cabana Kocourkov-Brod, Catherine v komedii Dva úplně nazí muži nebo Aničku a Heřmánek v pravý v původním muzikálu Josefa Fojty a Emanuela Míška Anička a bylinkové kouzlo.

Starší rozhovor s Klárou Vojtkovou, který vznikl před premiérou Kříže u potoka, si můžete přečíst zde