Josef Holcman o světové premiéře: Přál bych si…

Cena facky aneb Gottwaldovy boty – světová premiéra cimbálmuzikálu je za dveřmi. Nejen soubor, režisér Břetislav Rychlík a autor divadelního textu Karel Steigerwald, ale také autor knižní předlohy spisovatel a soudce Josef Holcman má na ní svůj (vlastně první a nejzásadnější) podíl. V článku Na Slovácku dokáží cifrovat na neviditelném laně z týdeníku DOBRÝ DEN S KURÝREM jsou citována jeho slova. Připomeňme si je také…

„„Přál bych si, aby inscenace s divákem pohnula, aby nás zasáhla, protože budoucnost je minulost, co za chvíli přijde. Chtěl bych, aby režisér měl riskantní nápady, které přinesou něco překvapujícího o lidské povaze, chtěl bych, aby inscenace byla pro diváka párátkem, kterým si chce vyčistit zub, ale píchne se do kazu,“ přiznává.
Zároveň se netají obrovskou láskou ke Slovácku a k jeho lidem, z nichž při vzniku knihy čerpal především. „Slovácko je region, který v době, kdy na východ od Slovenska vládne carský komunismus a na západ od nás ztráta tváře a hledání nové identity, dokáže cifrovat po neviditelném laně, nataženém mezi minulostí a budoucností, protože pořád navazuje na tu sveřepou energii našich předků, kteří vždy dokázali zasít a sklidit a kteří věděli, že děti se musí rodit v dobách plodných i tragických,“ říká Josef Holcman.
A kudy vedla cesta na prkna uherskohradišťského divadla? „Přes samotný fenomén tohoto divadla, kterému se daří především díky řediteli Stránskému snad dvě desítky let sestavovat dramaturgii tak, aby byla přitažlivá pro celé divácké spektrum - od Zlína a Brna až po Strání a Polešovice. Viděl jsem řadu inscenací, které se mnou pohnuly,“ uzavírá Josef Holcman.

Premiéra velmi očekávané Ceny facky s živou cimbálovkou na jevišti proběhne ve Slováckém divadle 21. června. V hlavních rolích se představí Martin Vrtáček,Tomáš Šulaj, Pavel Majkus, Jitka Josková, Zdeněk Trčálek, a další herečky a herci.“