Josef Kubáník: Námět na novou knihu mě napadl při zkoušení Přeletu

Jak vypadá život herců v čase nouzového stavu? Někteří šijí roušky, jiní pořizují nákupy, další telefonují seniorům. Čemu se věnuje Josef Kubáník? „Denně telefonuji seniorům a informuji naše diváky o dění v divadle na sociálních sítích,“ říká herec, který ještě před pár týdny zkoušel hlavní roli v komedii Deskový statek. Ukazuje se, že je toho ale víc.

Josefe, máte za sebou více než desítku telefonátů seniorům. O čem si s nimi povídáte?

Probíráme úplně běžné věci. Co dělají, co jim chybí, z čeho mají radost. Ty úplně obyčejné rozhovory jsou nejcennější.

Máte čas se věnovat i psaní? Jste autorem jedné z deseti nejčtenějších knih loňského roku - Posledního deníku Květy Fialové.

Prvního března jsem dostal nabídku od pánů z nakladatelství Zeď, abych napsal další knihu, a slíbil jsem jim, že do dvou měsíců něco pošlu. Takže jsem si na sebe ušil pěkný bič (smích).

Bude opět o paní Fialové?

Ne, téma vztahu s paní Květou jsem uzavřel. Stále bude v mém srdci, ale myslím, že už bylo řečeno vše, co mělo.

O čem tedy bude tedy nová kniha?

Je z hereckého prostředí. Těšilo by mě, kdyby se mi povedlo napsat příběh originální, napínavý a s nečekanými zvraty. Ale to si přeje každý, kdo knihy píše (smích). Můžu snad ale prozradit, že námět na knihu mě napadl při zkoušení Přeletu nad kukaččím hnízdem, kdy jsem často stál u zdi, zatímco kolegové intenzivně zkoušeli. (smích)

Kdy se na novou knížku můžeme těšit?

Na to ještě opravdu moc brzy. Nejdřív si rukopis přečtou přátelé, potom nakladatelé a až pak se rozhodne, jestli půjde i k ostatním čtenářům.

 

Velký příběh o velké legendě

Ačkoliv se Josef Kubáník označení spisovatel brání, je na místě. Má na svém kontě dvě knihy, kterých se prodaly tisíce kusů. Ta druhá, loni ji vydalo nakladatelství Zeď k nedožitým 90. narozeninám Květy Fialové, se dokonce stala šestou nejprodávanější knihou roku. „Moc si toho vážím a jestli nás paní Květa vidí, tak je štěstím bez sebe, protože pro ni byli diváci vždycky na prvním místě,“ říká autor bestselleru.

Poslední deník Květy Fialové čtenáři oceňují nejenom kvůli autentickým rozhovorům s hereckou hvězdou, ale také pro mimořádně zpověď posledních tří let jejího bohatého života. „Chvíli jsem se nahlas smála, chvíli plakala. Ta kniha je mimořádná,“ vzkázala Josefu Kubáníkovi například Simona Stašová, která patřila mezi blízké přátele Květy Fialové. Přesto by Josef Kubáník, který už dostal další nabídku z nakladatelství Zeď, téma vztahu s legendou českého divadla a filmu uzavřel. „Všechno podstatné bylo řečeno. Je čas věnovat se i dalším nápadům,“ říká herec. Má také bohaté zkušenosti s televizní kamerou a diváci jej mohou pravidelně vídat napřílad v seriálu Modrý kód. Před měsícem dokončil natáčení seriálu pro slovenskou televizi.

Bláznivý Stanley i dojemný Autista

Josef Kubáník se narodil v roce 1974 v Uherském Hradišti. Absolvoval Vyšší odbornou školu umění ve Zlíně, kde dva rok strávil v angažmá. Pak už jeho kroky vedly do Slováckého divadla.

Za více než 20 let na uherskohradišťské scéně ztvárnil řadu rolí, ve kterých prokázal talent pro vážné i komediální role. „Miluji improvizaci. Když někde někdo upadne, nebo když se neotevřou dveře, jsem ve svém živlu a hned to beru do hry. Bohužel k tomu dochází výjimečně, a tak si aspoň měním texty nebo je zapomínám, aby bylo na jevišti živo. Chápu, že jsou z toho kolegové na mrtvici, ale když neskáču padákem, dopřávám si alespoň tento adrenalin,“ svěřil se při příležitosti 130. reprízy komedie 1+2=6, kde ztvárnil roli zmateného Stanleyho tak, až diváci pravidelně slzí smíchy.

Rád vzpomíná na postavu Smerďakova v Dostojevského Bratrech Karamazových v režii J. A. Pitínského. Za roli Kašpara v inscenaci Autista získal cenu odborné kritiky Největší z Pierotů, stejnou cenu má i za ztvárnění Oskara v inscenaci Oskar a růžová paní. Je autorem knihy Poslední deník Květy Fialové, která se stala bestsellerem loňského roku.