Končí Zlatý drak

Inscenace Zlatý drak, kterou se souborem nastudoval ředitel Slováckého divadla Michal Zetel, končí. Derniéra se uskuteční ve středu 24. ledna v 18 hodin. "Do té doby jsou ale na programu ještě dvě reprízy, a to dnes a příští úterý 12. prosince, vždy od 18 hodin," uvedl tiskový mluvčí divadla a herec Josef Kubáník.

Hru o pětici nelegálně zaměstnaných Číňanů odehrávající se v čínsko-vietnamsko-thajské restauraci Zlatý drak napsal současný německý dramatik Roland Schimmelpfennig. Zlatý drak byl poprvé uveden v autorově režii v roce 2009 ve vídeňském Burgtheatru a na festivalu nejlepších německých inscenací v Mülheimu získala v roce 2010 hlavní cenu. Čeští diváci ji kromě scénického čtení ve Východočeském divadle v Pardubicích mohli spatřit zatím pouze v ústeckém Činoherním studiu v roce 2012.

"Autor si skvěle hraje s časem, ale i s hereckými stereotypy – pět herců představí přes patnáct rolí, herecký výraz je "narušován", a tím rozšiřován, skrze zpřevrácení toho, na co jsme zvyklí: muži tu hrají ženy a naopak, staří mladé a naopak. Není to však herecká exhibice, karikaturnost, spíše snaha dostat se k obecnému pojmenování determinace člověka v současné společnosti. Samotný děj hry je pak velmi jednoduchý a až pohádkový: v souladu s tím by se dalo říct, že vypráví o pouti jednoho vytrženého zkaženého zubu – což může být docela dobře metafora jedné (západní?) civilizace," řekla o hře dramaturgyně Slováckého divadla Iva Šulajová.

"Na hře mě oslovila její neobvyklá struktura, preciznost textu, německý způsob myšlení a zejména téma. Fascinuje mě autorova schopnost zasahovat myšlení diváka nejen v tom, co se říká na jevišti, ale i to, jakým způsobem o těchto promluvách referuje. Vlastně ukazuje co postavy říkají, co si o tom myslí a také to, jak jsme my, Evropané zvyklí o tom přemýšlet a to vše paralelně a k tomu to okamžitě zpochybní," uvedl režisér inscenace a ředitel Slováckého divadla Michal Zetel.

Zlatý drak měl ve Slováckém divadle premiéru 16. ledna 2016. Ve hře účinkují Zdeněk Trčálek, Monika Horká, Kamila Zetelová, Pavel Hromádka a Tomáš Šulaj.

Výpravu k inscenaci vytvořila zlínská výtvarnice Jitka Fleislebr, která je i autorkou výpravy k inscenaci Autista - Moje zatracené nervy!, hudbu složil Vojtěch Dlask (Sám na dva šéfy, Táta) a na pohybové spolupráci se podílel David Strnad, který pro Slovácké divadlo v roce 2009 vytvořil choreografii k muzikálu Carmen. Dramaturgyní inscenace byla Iva Šulajová, asistentem režie David Macháček a asistentem dramaturgie Štěpán Goiš.

Recenzi inscenace, kterou napsal pro Divadelní noviny Marcel Sladkowski, si můžete přečíst zde.

Vstupenky na poslední reprízy jsou stále k dispozici a rezervovat si je můžete přímo zde.