Martin Vrtáček: „Ještě za dva měsíce budeme mít nad hlavou otazníky“

V roli obhájce Larse Kocha v inscenaci Teror, která má v pátek premiéru, se představí Martin Vrtáček. Podle něj cílem inscenace není nalézt řešení, ale vyvolat diskuzi.

Martin Vrtáček se v roli obhájce cítí jako ryba ve vodě

Martine, jak se cítíte v taláru advokáta? 

Jako ryba ve vodě! Několik let jsem dojížděl do Ostravy k okresnímu soudu, kde jsme natáčeli seriál nejdříve Podle práva a později Rozsudek. Vystřídal jsem všechny profese: soudce, státní zástupce i obhájce. Vzpomínám na tu dobu moc rád. Nejen že jsem se potkal s kolegy z jiných divadel, ale dozvěděl jsem se i něco ze soudního zákulisí. 

Teror je náročný hned v několika ohledech. Tím prvním je množství textu. Jak se s tím vypořádáváte - máte například nějaký fígl, aby vám lépe vlezl do paměti?

Ten fígl je stále stejný. Učit se, učit se, učit se! A čím je člověk starší, tak biflovat, biflovat, biflovat! Ale důležité je nepanikařit. To už pak do hlavy neleze vůbec nic. Takže ze začátku si to jen tak čtu, třeba několikrát za sebou, aniž bych měl pocit, že se učím. Ono se to i tak ukládá. Sice v prachových vrstvách, ale ukládá. A pak nastává doba, kdy už člověk musí přitlačit. Je to čím dál těžší přinutit se. Ach jo! 

Budete hrát v maličké soudní síni a na diváky si budete moct doslova sáhnout. Máte tuto blízkost rád, nebo preferujete odstup přes forbínu?

Osobně preferuji odstup přes forbínu, ale ani tato zkušenost není špatná. Vyzkoušel jsem si ji v Konkurzu podle Grönholma v režii Davida Vackeho, kde diváci dokonce seděli kolem nás. Ale chce to minimálně aspoň jednu takovou seznamovací zkoušku. Je to jiný druh hraní. O to víc pak musí mít člověk naučený text, aby vás jen tak něco nevykolejilo. 

Závažné je samozřejmě i celé téma inscenace. Má podle vás tato patová situace vlastně vůbec řešení? 

Myslím, že cílem hry není nalézt řešení, ale vyvolat diskuzi. A o co víc takové téma bude ve společnosti rezonovat, může se do budoucnosti něco změnit. My tu inscenaci zkoušíme dva měsíce. Pořád o ní diskutujeme, probíráme ze všech stran. A dovedu si představit, že ještě za další dva měsíce budeme mít o čem mluvit a nad hlavami nám budou viset otazníky. 

Čím bude Teror zajímavý pro diváky?

Válkou na Ukrajině nabírá hra úplně jiné konotace. Sám jsem zvědav jak hru diváci přijmou. Už jsem to několikrát říkal, že mě baví hry s výpovědí. A toto je jedna z nich. Navíc umocněná tím, že se bude odehrávat v reálném prostředí.