Něco o Pohřbívání

Již brzy přijdeme s první premiérou roku 2014 – za deset dní! A bude to rovnou premiéra světová! To znamená, že Slovácké divadlo bude prvním na světě, které původní českou hru Pohřbívání aneb Zítra se bude pohřbívat všude mladé autorky Blanky Fišerové uvede…

Text napsaný přede dvěma lety reaguje v komickém žánru na současný stav české kulturní scény. Může umění dělat každý? Můžeme na umění uplatňovat ekonomická měřítka? Obejdeme se jako společnost bez kultury? Takové a jiné otázky nám „Pohřbívání“ klade. Připomeňme, že naše inscenace bude doplněná o původní písně Josefa Fojty a Blanky Fišerové. „Kdyby každý dělal to, co skutečně umí, na co má talent, kdyby dokázal přiznat, že na něco nemá, pak by ta situace rozhodně byla daleko lepší,“ říká autorka novinky, jež si nebere servítky před neschopnými politiky, ale nešetří ani divadelníky samotné.

A o čem tedy konkrétně hra Pohřbívání aneb Zítra se bude pohřbívat všude je? Děj přibližuje dramaturgyně Iva Šulajová:
„V nejmenovaném oblastním divadle začíná nová divadelní sezóna. Dosavadní umělecký šéf činohry se před prázdninami zúčastnil výběrového řízení na post ředitele divadla jako jediný kandidát. Inspicient svolává herce a ostatní zaměstnance divadla do hlediště na slavnostní uvítání. Přichází primátor města a uvádí do funkce nového ředitele. Není to však umělecký šéf činohry, ale bůhví odkud se vynořivší bývalý neúspěšný šéf neúspěšné banky. A změny jdou ještě dál. Jelikož kultura v zemi podle primátorovi nadřazených politiků nebezpečně expanduje, je třeba její hladinu snížit. Konkrétním krokem krizového ředitele je tedy propuštění všech herců divadla. Už nejsou potřeba, divadlo se bez nich obejde. Na jeviště nastoupí ostatní zaměstnanci divadla a dosazení úředníci z magistrátu a nový „neumělecký“ soubor začne zkoušet. Co? No přece hru, kterou sepíše sám primátor – bude se to hodit pro nenásilnou volební kampaň i pro úlitbu sponzorům. Téma se naskytne samo. Vdova po právě zesnulém herci žádá pietní akt na jevišti. A tak obrysy nové hry, která dostane pracovní název Pohřbívání, se začnou rýsovat… a to se vší vehemencí, jaké jen jsou „amatéři“ schopni. A bude-li projekt neumělecky úspěšný, kdo ví, možná se zítra bude pohřbívat všude...“

Na rozdíl od představovaného „fiktivního divadla“ v našem Slováckém divadle herce určitě uvidíte. V režii Igora Stránského se můžete těšit na Petra Čagánka, Terezu Novotnou, Kamila Pulce, Josefa Kubáníka, Annu Pospíchalovou, Martina Vrtáčka, Moniku Horkou, Reginu Feinbergovou, Alžbětu Kynclovou, Jiřího Hejcmana, Jaroslavu Tihelkovou, Vladimíra Doskočila a Andreu Nakládalovou. Doprovodné původní songy Josefa Fojty a Blanky Fišerové budou v choreografii Anety Michalčíkové a Jana Bursy živě interpretovat David Macháček a hostující Štěpán Urban. Světová premiéra komedie Pohřbívání aneb Zítra se bude pohřbívat všude proběhne v sobotu 18. ledna od 19.00 hodin. Předcházet jí bude veřejná generální zkouška ve čtvrtek 16. ledna v 10.00 hodin a předpremiéra pro skupinu SENIOR v pátek 17. ledna v 10.00 hodin.

„Líbí se mi odvaha a snaha dramaturgie nasazovat některé riskantnější tituly a zvát režiséry typu J. A. Pitínského či Oxany Smilkové,“ dodává autorka „Pohřbívání“ Blanka Fišerová na adresu Slováckého divadla a přiznává, že jej s velkou chutí už několik let sleduje.