Nejen červený nos. Pavel Šupina pomáhá i jinak

Do nemocnice nechodí Pavel Šupina pouze vykouzlit úsměv na tvářích malých i velkých pacientů. Už dříve se vypravil i na hematologicko-transfuzní oddělení, aby daroval nejvzácnější tekutinu, která nejde uměle vyrobit – krev. Využil k tomu například období pandemie, kdy neměl tolik práce ve Slováckém divadle.

Pavel Šupina je i dárcem krve

„Většinou jsme v divadle v zápřahu šest dní v týdnu, hrajeme i zkoušíme. A když jdete darovat krev, měli byste pak zbytek dne odpočívat, jste z toho unavení. A já chci být k divadlu a kolegům fér. I když bych mohl říct – dnes jsem byl darovat krev, na zkoušku nepřijdu, tak to dělat nemůžu a nechci. Proto jsem si vytipoval dobu, kdy jsme kvůli karanténě neměli tolik povinností, a vydal jsem se krev darovat,“ vysvětluje Pavel.

Sláva a pomoc Ukrajině

Poslední velký „projekt pomoci“ rozjel Pavel Šupina záhy po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Uspořádal sbírku humanitární pomoci na Malé scéně Slováckého divadla.

„Řekl jsem si, že není na co čekat. Mám tady kolegy, kteří rádi pomůžou, prostory a taky má divadlo velký dosah k lidem třeba prostřednictvím sociálních sítí. Věřím, že to pomůže,“ říkal začátkem března.

Nezůstalo však jen u sbírky na pomoc potřebným ukrajinským občanům. Spolu s kolegy z divadla se vydali dokonce dvakrát osobně až k ukrajinským hranicím, aby potřebné věci od diváků předali do správných rukou.

„Zorganizovali jsme dvě sbírky, neustále telefonovali na všemožná místa, balili věci, pořád jsme něco zařizovali. Do toho jsme zkoušeli a večer co večer hráli,“ prozrazuje mladý herec, který se nakonec vydal na první cestu těsně po představení Romea a Julie, kde hraje titulní roli.

„Přiznám se, že během představení jsem byl hlavou už tak trochu na cestě. Myslím, že hned v prvních obrazech jsem přehodil repliky a ztratil i nějaké slovo, za které jsem ani nenašel náhradu, snad by mi to pan Shakespeare odpustil,“ usmíval se Pavel Šupina.

Skauting a rodina – nejlepší základ pro pomoc druhým

Herec je taky dlouholetým skautem a pomáhá organizovat skautské tábory. V době covidové pandemie se aktivně zapojil i do akce Slováckého divadla Jako na zavolanou, kdy herci telefonovali opuštěným seniorům.

Na Pavlově chuti pomáhat se dle jeho vlastních slov odrazil právě fakt, že patří ke skautskému hnutí.

„Určitě se to na tom podepsalo. V zásadě jsem k tomu ale byl vedený od malička i bez skautingu. Mám úžasnou rodinu s velkým srdcem, hlavní zásluha patří jí,“ zdůrazňuje. A jak si vybírá, do jakých bohulibých činností bude směřovat svou energii?

„Asi žádný klíč nemám. Prostě pokud vidím, že je někde něco potřeba, a já mám dost síly, energie a prostředků, tak se do toho pustím,“ uzavírá herec, skaut a zdravotní klaun Pavel Šupina.