Noc divadel s Vojtou Dykem už dnes

Slovácké divadlo stále nemůže hrát, a proto se divadelníci rozhodli vrátit k osvědčenému receptu z jarní karantény – jednou týdně opět nabídnou na svém Facebooku záznam oblíbeného pořadu. Začínají už dnes při příležitosti Noci divadel. Podrobnosti sdělil mluvčí divadla Josef Kubáník.

Noc divadel připomene jednu z Jízd s Haraficou a herci Slováckého divadla

Josefe, připojí se letos Slovácké divadlo k Noci divadel? Jak?

Ano, stejně jako každý rok, jen jsme přemýšleli nad formou. Bohužel nemůžeme pozvat diváky přímo do divadla jako v předchozích letech, tak jsme se dohodli s kamarády z cimbálové muziky Harafica, že místo toho odvysíláme jednu z našich veleúspěšných Jízd s Haraficou a herci Slováckého divadla.

Na kterou padla volba?

Zvolili jsme Letní jízdu z roku 2014. Možná si diváci, kteří na ní byli, vzpomenou, že náš tajný host byl Vojta Dyk. Šlo o velmi povedenou Jízdu, tak se moc těšíme i my, že si ji s diváky připomeneme.

Mohou se příznivci divadla těšit i na další Jízdy s Haraficou a herci Slováckého divadla?

Ano, nakonec jsme se rozhodli, že jich odvysíláme víc. Ale nepůjde jen o Jízdy, v plánu máme i záznamy našich inscenací. Startujeme na našem divadelním Facebooku dnes, tedy v sobotu od 20.00, od příštího týdne půjde pravidelně o neděle.

 

Jízda s tajnými hosty. Harafica a divadelníci si zazpívali s Dykem i Medveckou

Bylo 12. prosince 2011 a na uherskohradišťské scéně se poprvé konala Zimní jízda s Haraficou a herci Slováckého divadla. Oblíbená cimbálovka nazkoušela spolu s herci písničky různých žánrů, aby je pak společně zahráli a zazpívali po strop zaplněnému sálu.

„A jak se má Květa Fialová?“ zeptal se první moderátor David Vaculík spolumoderátora večera Josefa Kubáníka. „Víš co? Zeptej se jí sám,“ odpověděl Josef a pozval hereckou legendu na jeviště. Ta se tak stala prvním tajným hostem Jízd a tuto tradici divadelníci s muzikanty zachovali i ve všech ostatních.

Na jevišti Slováckého divadla se tak vystřídala řádka unikátních hostů. Do slováckého kroje se převlékla herečka Taťána Medvecká, na housle za doprovodu cimbálu zahrál Ondřej Brzobohatý, s cimbálovkou stepoval Jan Bursa. Na jedné z Jízd se nečekaně zjevil herec a zpěvák Vojta Dyk, při jiné zase Kristýna Daňhelová nebo Hana Ulrychlová.

Ani samotní divadelníci se nikdy nenechali zahanbit. Spolu s Haraficou zazpívali písně od folkloru přes songy Karla Gotta a tradicionály až po slavné muzikálové melodie. Jednu z nejúspěšnějších Jízd si diváci mohou připomenout dnes od 20.00 na Facebooku Slováckého divadla.

 

Noc divadel

Noc divadel je jedním z největších evropských divadelních svátků a v České republice se slaví od roku 2013 vždy v polovině listopadu. Slovácké divadlo se k němu připojuje každoročně.

Noc divadel se vždy zahajuje společným potleskem, který přesně v 7 hodin večer zní divadly napříč celou Evropou. A poté už je program na samotných uměleckých scénách. V Uherském Hradišti například v minulosti divadelníci umožnili svým příznivcům pod rouškou noci nahlédnout do divadelního zákulisí. „Těším se vždycky. Je to jedna z mála příležitostí, jak vidět naše diváky zblízka a podívat se jim do očí. Navíc se nás mohou zeptat na to, co je zajímá, a zjistit, že vznik a fungování inscenací není zas až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát,“ říká dlouholetý člen Slováckého divadla Martin Vrtáček.

Letos je vše jinak. „Divadla nehrají, jsou zavřená, a tak jsme vymýšleli náhradní program. Věříme, že záznam Jízdy s Haraficou a herci Slováckého divadla bude dostatečnou náhradou. Přesto se nejvíc těšíme na to, až se zase s diváky potkáme osobně – při představení i příští rok při Noci divadel,“ přeje si umělecký šéf Lukáš Kopecký.