Oblíbený muzikál Pokrevní bratři končí

Oblíbený muzikál Slováckého divadla Pokrevní bratři končí. Úspěšný kus se držel na repertoáru dva a půl roku a na svém kontě má více než čtyřicet repríz. Společně s komedií 1+2=6 (Jeden a dvě je šest) a muzikálem Donaha! patřil k nejúspěšnějším titulům uherskohradišťské scény.

"Poslední dvě představení před prázdninami odehrajeme v úterý 19. a ve čtvrtek 21. června. Na podzim jsou plánu další dvě reprízy a pak už nám končí autorská práva," upřesnila manažerka divadla Jitka Honsová s tím, že v příštím roce se diváci mohou těšit na zbrusu nový muzikálový kus, titul je ale zatím tajný.

Pokrevní bratři, to je pro herce Slováckého divadla srdeční záležitost. Divadlo uvedlo muzikál poprvé v roce 2001 v režii Radka Balaše a na tehdejší uvedení protagonisté i diváci nadšeně vzpomínají. Po patnácti letech se rozhodlo divadlo k oblíbenému titulu vrátit a uvedlo jej opět v režii Radka Balaše a s exkluzivním hostem Yvettou Blanarovičovou.

Dvojčata Mickeyho a Eddiho stejně jako před patnácti lety ztvárnili v Pokrevních bratrech Tomáš Šulaj a David Vaculík. Původní obsazení doplnil Zdeněk Trčálek v roli Sammyho.

"Pokrevní Bratři jsou moje srdcová záležitost. Vrátit se po patnácti letech byl zvláštní pocit, ale současně to bylo moc pohodlné. V podstatě jsme všechno měli hotové. A to co se nám tenkrát nepovedlo, máme možnost napravit. Samozřejmě jsme trošku unavenější, ale zase zkušenější. Jsem moc rád, že se Bratři vrátili. Myslím, že to byl velmi prozřetelný krok," říká David Vaculík.

Herec také prozrazuje, v čem se lišilo tehdejší a nové uvedení Pokrevních bratrů: "Hlavně máme živou kapelu, což je obrovský rozdíl, samozřejmě je to krok k lepšímu. Také máme jinou maminku, Jarušku Tihelkovou vystřídala Yvetta Blanarovičová. Myslím, že mezi nás velmi dobře zapadla a že se do Hradiště vždycky těší. Pro mě je představení jiné hlavně v tom, že mám děti, což jsem tehdy pochopitelně neměl. Takže všechno je mnohem osobnější."

Diváci v muzikálu zhlédli 15 velkých muzikálových čísel, herci se museli naučit 157 stran textu, výtvarnice Jolana Schofield Izbická navrhla 129 kostýmů a osvětlovač provedl při představení 285 světelných změn.

Dramaturgické slovo Ivy Šulajové

V osmdesátých a devadesátých letech minulého století se zájem diváků soustředil především na tzv. muzikály superlativů, v nichž tvůrci nákladnými prostředky a pompézní formou líčí velké city a zavádějí diváky do zcela jiného, fantazijního světa. Počátkem osmdesátých let se v Británii objevuje muzikál, který se od všech předchozích výrazně liší: kromě zpěvu a tance se v něm hodně hovoří a činoherně jedná, mimořádné je i jeho vážné téma včetně tragického vyústění. Je to muzikál Willyho Russella Pokrevní bratři (Blood Brothers).

Premiéra celovečerních Pokrevních bratrů se uskutečnila v liverpoolském Playhouse Theatre, ale už po dvanácti týdnech provozování byla 11. 4. 1983 přenesena na londýnský West End, do Lyric Theatre, kde se hrála do podzimu téhož roku. Poté bylo provozování přerušeno a muzikál si musel počkat na novou inscenaci, která v produkci Billa Kenwrighta znovu dobyla West End 28. 7. 1988 v Albery Theatre. Úspěchu muzikálu už nestálo nic v cestě. 21. 11. 1991 přešel do většího Theatre Phoenix a v různém obsazení zde byl uváděn více než dvacet let, což z něj učinilo třetí nejdéle hraný muzikál na West Endu. Deset let po premiéře prvního nastudování, 25. 4. 1993, Pokrevní bratři pronikli na newyorskou Broadway a během dvou let uvádění zde měli více než 800 repríz a získali celkem 7 nominací na prestižní Cenu TONY. Současně se muzikál dostal i k ostatním zahraničním produkcím a do dnešních dní obletěl takřka celý svět.

V našich zeměpisných šířkách měl premiéru poměrně brzy – už v roce 1997 jej v sousedním Slovensku, na jevišti bratislavské Nové scény, uvedl Jozef Bednárik, česká premiéra se odehrála v roce 2001 ve Východočeském divadle v Pardubicích, těsně po ní, rovněž v roce 2001, následovala "moravská" premiéra ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. V dalších letech dílo spatřili diváci v Plzni, Liberci, Praze, Olomouci, Brně.

(S použitím informací z knihy Michaela Prostějovského Muzikál expres a z www.willyrussell.com.)

Vstupenky na obě předprázdninové reprízy jsou zatím k dispozici a rezervovat si je můžete přímo zde