Pavlína Hejcmanová: Pitínský je pracovitý rošťák

V muzikálu Cikáni jdou do nebe hraje osudovou ženu hlavního hrdiny, krásnou, hrdou Radu. V pohádkové komedii Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert zase oddanou a milující kovářku. Zdálo by se, že Pavlína Hejcmanová je předurčena ke kladným postavám. Nyní všem možná vyrazí dech. V připravované novince režiséra Pitínského Kalibův zločin bude hrát tu největší potvoru celé hry. „Už se těším na reakce diváků a hlavně divaček,“ usmívá se osmadvacetiletá herečka.

Kdy jste se poprvé setkala se jménem režiséra Pitínského?
Hned když jsem nastoupila do Slováckého divadla. Jedna z prvních her, kterou jsem tady viděla, byla totiž Divá Bára. Byla jsem překvapená, jak dobré divadlo se dělá tak daleko od Prahy a zároveň znovu šťastná, že jsem do Uherského Hradiště přišla.

Každý herec má prý nějaký sen. Bylo vaším přáním potkat se při práci s J. A. Pitínským?
Já v podstatě herecké sny nemám, ale po práci s panem režisérem Pitínským jsem toužila, to je pravda. Slyšela jsem o jeho způsobu práce, viděla jsem některé jeho inscenace a navíc jsem si nemohla nevšimnout, jak jsou moji kolegové ze zkoušení nadšení, takže když jsem zjistila, že to zažiju i já, měla jsem ohromnou radost.

Máte za sebou kus zkoušení. Jaké podle vás je?
Pan režisér je podle mě milý, inteligentní a pracovitý rošťák! Vím, že to zní trochu divně, ale mně to na něho prostě sedí nejvíc.

Čím vás Pitínský při práci fascinuje, fascinuje-li vás?
Fascinuje! On je prostě úplně jiný, než kdokoli, koho znám. Je totálně zapálený do své práce a pak ve chvíli, kdy to nejmíň čekáme, řekne nebo udělá něco naprosto nemístného. Ale on to řekne tak vtipně, že se nám na tváři vždycky rozlije takový ten úsměv, jako když vidíte malé dítě říct sprostý vtip. Doufám, že to nevyznělo neuctivě. Chtěla jsem vám jen přiblížit právě onu jedinečnost pana režiséra - člověka, kterého si tady všichni velice vážíme a navíc je nám s ním tak dobře.

Proradíte, jakou postavu vám svěřil?
Postavu paní Boučkové - nesympatické , užvaněné a egocentrické manipulátorky. Pro herečku úžasnou roli, kterou budu alternovat s Irenkou Vackovou. Obě nás zkoušení moc baví a už se těšíme, jaké budou reakce diváků a hlavně divaček!

Vojta Kaliba se dostane do nebezpečného soukolí. Zažila jste taky něco podobného, kdy jste nevěděla, jak z toho ven?
Teď si nemůžu na nic vzpomenout, ale myslím si, že takovou situaci - více či méně podobnou - zažil asi každý z nás. Čas je ale milosrdný, a tak mnoho zlých zážitků smaže. Já osobně doufám, že se do až takhle vyhrocené situace nedostanu ani já ani nikdo z mé rodiny. Zkoušíme totiž tuto hru už docela dlouho, ale ještě pořád jsem nepřišla na to, jak se tak čirému zlu bránit... Ale určitě to jde, nesmíme se bát. Věřím tomu, že kdo řešení hledá, jednou ho nakonec najde.

jako Mercedes v komedii Konkurz podle Grönholma - foto Jan Karásek   jako Martirio v dramatu Dům Bernardy Alby - foto Jan Karásek   jako Dorota Tyburcová v komedii Dalskabáty hříšná ves aneb Zapomenutý čert - foto Jan Karásek