Petra Staňková: Snad nebude pršet!

Petra Staňková se spolu se svými kolegy naplno vrátila na prkna, která znamenají svět, a zároveň se intenzivně připravuje na titulní roli ve slavném shakespearovském dramatu Romeo a Julie. To divadelníci primárně připravují pro venkovní hraní na nádvoří Reduty.

Petra Staňková s kolegy na čtené zkoušce Romea a Julie

Petro, máte s hraním venku zkušenosti?

Hrála jsem venku převážně Rychlé šípy. Když vyšlo počasí, bylo to vždy super, především spojené s letní atmosférou a uvolněností diváků, kteří v hledišti seděli zabalení v dece. Myslím, že hraní venku vždycky něco nového přinese.

Máte nějakou konkrétní vzpomínku?

Když jsme loňské léto hráli venku Její pastorkyni, přišlo mi, že to mělo úplně jinou atmosféru. Pofukoval mírně vítr, byla teplá noc a spoustu situací to podtrhlo. Asi mě na tom nejvíc baví to, že člověk musí během hraní řešit, co je jinak než v divadle, a může mu to pomoct najít úplně nové rozměry.

Jaké má hraní venku specifika oproti divadlu uvnitř?

Může začít pršet. Což se nám i několikrát při Rychlých šípech stalo. Taky je venku většinou horší akustika, musíme přidat na hlase. Co se týče gest, spíš záleží, jaký prostor to je, ale zpravidla mi nepřijdou jiná než na jevišti. A prostor je pokaždé jiný a pokaždé si v něm musíme najít své místo, což je jisté milé zpestření. 

Vstupenky už čekají v pokladně i na webu

Na webu Slováckého divadla neustále přibývají nově naplánovaná představení včetně prvních repríz milostného dramatu Romeo a Julie. Zakoupit vstupenky na představení v romantickém prostřední nádvoří Reduty lze tak, jak jsou diváci zvyklí. Pokladna divadla už je opět otevřena každý všední den a nákup online na webu funguje kdykoli a odkudkoli. Jedna změna však na diváky přece jen čeká.

„Pro venkovní reprízy Rome a Julie nebudeme prodávat vstupenky na konkrétní místa. Zkrátka kdo dřív přijde, ten si vybere to nejlepší místo. Počty vstupenek budeme regulovat podle toho, jak se budou aktuálně měnit epidemiologická pravidla,“ upozorňuje Jitka Honsová, manažerka uherskohradišťské scény.

I když se pravidla pro návštěvu hromadných akcí mění téměř každý den, obecná pravidla jako negativní testy, potvrzení o bezinfekčnosti nebo prodělané nemoci určitě budou na místě i při venkovních představeních Slováckého divadla, stejně jako použití respirátoru. „Jsme víc než šťastní, že se zase můžeme potkávat s našimi diváky. Přesto chceme být nadále maximálně opatrní, abychom se vzájemně chránili. Jen tak se budeme moct ve Slováckém divadle vídat i dál,“ upozorňuje mluvčí slovácké scény Josef Kubáník.