Škorpion zabojuje o nejlepší komedii

Blíží se soutěž o nejlepší komedii roku českých divadel. Grand Festival smíchu, který od roku 2001 pořádá Východočeské divadlo v Pardubicích, přivítá i letos zástupce Slováckého divadla. V pondělí 24. ledna uvidí festivaloví diváci bláznivou komedii Prokletí nefritového škorpiona. Tu v Uherském Hradišti připravil režisér Zdeněk Dušek.

Prokletí nefritového škorpiona se těší velké divácké oblibě

„Nemusela jsem se dlouho rozhodovat,“ říká dramaturgyně festivalu

Za výběrem komedií pro Grand Festival smíchu stojí dramaturgyně Jana Uherová. „Snažím se vidět všechny komedie v republice, které za to stojí. Slovácké divadlo má dlouhodobě velmi vysokou úroveň komedií, takže jsem věděla, už když jsem na představení jela, že pokud se nám bude hodit do dramaturgického plánu festivalu, tak ji vezmu. Hradišťský Škorpion má výborný text, skvělé herce a režiséra Zdeňka Duška - ten je taky zárukou kvality, takže rozhodování nebylo dlouhé,“ vysvětluje Jana Uherová, proč padla volba právě na komedii, ve které excelují Zdeněk Trčálek, Jitka Hlaváčová, Tomáš Šulaj, Irena Vacková, Pavel Šupina a Jiří Hejcman.

„Opětovným pozváním na Grad Festival smíchu do Pardubic znovu potvrzujeme příslušnost k české divadelní komediální špičce, z čehož máme velkou radost,“ dodává manažerka divadla Jitka Honsová.

O čem je komedie?

Prokletí nefritového škorpiona, komedie na motivy filmu Woodyho Allena, měla ve Slováckém divadle premiéru 13. června 2020 a zařadila se mezi divácky nejoblíbenější inscenace. O čem je? Pojišťovně North Coast nastávají těžké časy. Několik jejích význačných klientů bylo oloupeno o šperky v hodnotě milionu dolarů a slovutný vyšetřovatel C. W. Briggs si neví rady. Do toho se v pojišťovně objevuje nová expertka na efektivitu Betty Ann Fitzgeraldová, která chce vyšetřovatelovy staromódní metody opřené o informátorskou síť bezdomovců a drobných zlodějíčků nemilosrdně inovovat. Spor dostane nový drajv, když oba zhypnotizuje šantánový kouzelník Voltán Polgár. Náhle se zdá, že ti dva by se vlastně mohli mít docela rádi. Ovšem jakmile hypnóza pomine, pomíjí i jejich sympatie. Anebo ne?

Na domácí scéně mohou diváci komedii o vidět i 13. ledna, pár vstupenek je ještě k dispozici.