„Slovácké divadlo umí makat,“ říká trenér Miroslav Kužela

Miroslav Kužela se ke Slováckému divadlu dostal trochu netradičně. Nejprve coby trenér poznal některé jeho herce a teprve potom začal chodit na jejich představení.

Tomáš Šulaj a Miroslav Kužela se při tréninzích spřátelili

„Jako první přišla na veslařský klub kousek od divadla cvičit Peťa Staňková. To je neskutečný balík energie, má vždycky dobrou náladu a hned jsme si padli do oka. Pak přivedla Jitku Hlaváčovou a Toma Šulaje. Zrovna u Tomáše jsem si poprvé říkal – ten u toho nevydrží, ale spletl jsem se. Nakonec se z nás stali přátelé,“ popisuje Miroslav Kužela.

Na představení svých svěřenců začal chodit vzápětí. „Chtěl jsem poznat jejich svět, vědět, jak nastavit trénink, aby jim dával logiku, bavil je a dal jim i něco, co využijí v divadle,“ vysvětluje trenér a dodává, že teprve díky svým svěřencům zjistil, jak mají herci náročnou práci. „Nejen že večer hrají představení, ale mají kvůli zkouškám rozbitý celý den. A fyzička je pro ně opravdu důležitá.“

Podle Miroslava Kužely jsou fyzicky náročné především muzikály, kde musí herci zároveň hrát, zpívat a tančit a ještě to vše udýchat. Jeho svěřenci si ale v tomto směru zaslouží samou chválu. „Umí neskutečně máknout! Zrovna nedávno Peťa Staňková trénovala s chlapy a ti říkali, že nechápou, kde bere energii. Stejný dříč je i Tomáš Šulaj. Tam, kde by jiní už končili, oni řeknou: Jedem! a pokračují dál,“ popisuje Miroslav Kužela. „Ví, že mít fyzičku je pro jejich povolání velmi důležité a podle toho k tomu přistupují.“

Naposledy navštívil Miroslav Kužela premiéru Romea a Julie na nádvoří Reduty a teď už se velmi těší na rockovou operu Jesus Christ Superstar. „Povídali jsme si s Tomášem o tom, že z role Jidáše má respekt. Přece jen už se od něj očekává vždycky perfektní výkon. Jsem ale přesvědčený o tom, že v tom bude skvělý, mimo jiné i proto, jak na sobě makal,“ uzavírá Miroslav Kužela.