Světová premiéra V žabím pyžamu poprvé už v sobotu

Slovácké divadlo přichází s další světovou premiérou. Už tuto sobotu 1. února se diváci mohou těšit na uvedení adaptace románu amerického spisovatele Toma Robbinse V žabím pyžamu.

Je to drama? Komedie? Trhiller? Nebo snad moralita? Hravý a tak trochu bláznivý příběh se odehraje během pouhých čtyř dnů v Seattlu a sleduje osud burzovní makléřky Gvendy, které se najednou zboří celý svět. Zhroutí se burza a s ní i její sny o životě ve světě lepších lidí, obrovských střešních apartmá a luxusních autech.

A pak se zjeví tajemná postava bývalé makléřské superstar Larryho Diamonda a kamarádky Q – Jo s tarotovými kartami. Je možné, že všechno nakonec nebude tak zlé, jak to na první pohled vypadalo? Do hlavních rolí obsadil režisér Jakub Maceček Pavlínu Hejcmanovou, Martina Vrtáčka, Irenu Vackovou, Jiřího Hejcmana a další herce. Premiéra v sobotu startuje od 19.00 hodin.

Co řekla Pavlína Hejcmanová o myšlence hry

„To je hodně zajímavé kvůli postavám Larryho (Martin Vrtáček) a Q – Jo (Irena Vacková), kteří Gvendě, kterou hraji já, i v této těžké situaci ukazují, co jiného se dá zažít než jen ten velký bohatý svět. Larry přímo říká, že kolize je důležitá pro růst člověka. Což je moc hezká myšlenka, že i když se stane něco hrozného, může vás to navést na jinou cestu, kde vám může být líp.”

Co řekla Irena Vacková o své postavě Q-Jo

„Q-Jo je přesný opak Gvendy, a možná právě proto jim funguje přátelský vztah. Q-Jo je vyrovnaná, optimistická, tlustá žena, která nade vše miluje jídlo.“

Co řekl Martin Vrtáček o neobvyklém jazyku

„Hra je psaná ve 2. osobě, ale tyto promluvy má pouze představitelka Gvendy Pavlínka Hejcmanová, se mnou má už potom normální dialog. Ovšem kdyby to bylo obráceně, byl bych jako ryba ve vodě. Já si takhle sám se sebou vykládám celý život. Dokážu si vynadat nebo se naopak pochválit!”

Kdo je Tom Robbins? Hravý provokatér ověnčený cenami

Autor románu V žabím pyžamu se narodil v roce 1932 v Severní Karolíně v USA. Sám o sobě tvrdí, že ho svět baví od chvíle, kdy ho jako dítě ve spánku praštil skřítek stříbrnou palicí do hlavy. A v podobně fantazijním duchu se nesou i jeho díla, jejichž posláním je sdělit vážná témata vtipnou formou. „Tom Robbins je velmi osobitý autor se specifickým humorem. V jeho hrách je patrná jistá pohádkovost a hravost, ale zároveň nejsou odtržené od reality,“ potvrzuje dramaturg inscenace V žabím pyžamu Vladimír Fekar.

Dvakrát získal Tom Robbins cenu za celoživotní literární přínos: v roce 1997 na festivalu umění Bumbershoot v Seattlu a v říjnu 2012 stejnou cenu knihovny ve Virginii. V roce 2000 byl časopisem Writer´s Digest zařazen mezi 100 nejlepších spisovatelů 20. století.

Co také napsal Tom Robbins

Mezi nejznámější díla Toma Robbinse se řadí romány Tibetský broskvový koláč, Parfém bláznivého tance, Hubené nohy a všechno ostatní nebo I na kovbojky občas padne smutek. Posledně jmenovaný se dočkal stejnojmenného filmového zpracování. Respektovaný režisér Gus Van Sant do hlavních rolí obsadil zářivé hollywoodské hvězdy Umu Thurman a Keanu Reevse. Roli vypravěče si střihl i sám Tom Robbins.