Tereza Novotná: "Anna Vojnicevová chce žít. A Platonov? Ten ji bere"

Tereza Novotná se od dubna vrátila do divadla po mateřské dovolené, během které ji však diváci dále mohli vídat v komediích Nájemníci a 1+2=6. Po mateřské dovolené se pustila do studování role Anny Petrovny Vojnicevové v novince Platonov - Ztratil Hospodin trpělivost?, kterou do prázdnin uvedeme ještě třikrát...

Terezo, v dubnu jste se vrátila po mateřské dovolené a okamžitě jste se vrhla do studování Platonova, a to hned hlavní role. Jak se vám zkoušelo?
Děkuji za optaní. Já ani vlastně nevím… Letí to všechno a rychle a někdy zběsile. Učila jsem se zas zkombinovat divadlo s rodinou v plném nasazení. Během zkoušek jsem zkoušela zapomenout na to, co se “děje” doma a naopak. Moc mi to nešlo, měla jsem v hlavě solidní guláš. Ale že jsem vlastně za všecko moc ráda, je nanejvýš jasné, jen to tak nemuselo z mé odpovědi vyznít (smích).

Vy se, pokud se nepletu, setkáváte na jevišti s Platonovem už podruhé... Jaké bylo vaše první setkání s touto Čechovovou prvotinou a cítíte to jako výhodu, že už hru více znáte?
Ano, byla to má první inscenace v angažmá v Moravském divadle v Olomouci. Hrála jsem roli kolegyně Staňkové Marii Jefimovnu Grekovovou... a vzhledem k tomu, že jsem byla ze všeho tam tak vykulená a vyhukaná, nezůstalo mi v hlavě příliš, raději, jen nějaké střípky příběhu a situací. Řekla bych, že i rozdílné pojetí inscenací mi dovolilo začít zase pěkně od nuly.

Jak byste charakterizovala vaši postavu, Annu Petrovnu Vojnicevovou?
Jejda, teď tak nějak vím jen, že je to vdova po generálmajorovi. Mladá, strašně mladá. Chce žít, to, co je teď a ne to, co je před ní. A ten Platonov, ten darebák, ten nešika a prolhanec... ten ji bere. A dost. Ach.

Inscenaci ve Slováckém divadle režíruje Břetislav Rychlík. Jak se vám s ním spolupracovalo?
S panem režisérem Rychlíkem se setkávám už podruhé, při Ceně facky jsem mu dělala v závěru zkoušení asistentku režie. Abych se ním mohla potkat i potřetí, má odpověď zní: dobře (smích).

V Platonovovi účinkuje téměř celý herecký soubor. Máte ráda ansámblové inscenace?
Řekla bych, že mi nevadí, ale milejší mi jsou ty komornější. Má to ale své velké výhody, člověk má z koho vybírat, když hledá parťáka na oběd.

Na závěr, proč si myslíte, že by se měl jít člověk na Platonova podívat?
Aby ho viděl. Tomovi Šulajovi velice sluší.

Na reprízy dramatu se můžete těšit dnes, tedy 22. 6., v sobotu 24. 6. a neděli 25. 6. vždy od 19.00 hod. Vstupenky rezervujte ZDE...