„Těší mě vlastnoručně upečený chleba a šampaňské k narozeninám,“ říká Jaroslava Tihelková

Už šestadvacet let vídají diváci na prknech Slováckého divadla Jaroslavu Tihelkovou, která za tu dobu ztvárnila nepřeberné množství výrazných rolí. V současné době hrát nemůže, přesto se nenudí.

Jaroslava Tihelková zkouší a tráví čas na zahradě

Jaroslavo, jak trávíte dny „tvrdého lockdownu“, čím si krátíte čas?

Vzhledem k tomu, že zkouším v nové komedii Perfect Days, není toho volného času tolik. Ale zase je ho dost na to, abych začala číst knihy, které jsem dlouho odkládala, a konečně protřídila fotky na vytvoření fotoknihy. Uf... a to teda byla dřina! (smích)

Jak na vás současná situace působí?

Asi jako na všechny. Začínám být unavená. Chybí mi bezstarostnost setkávání s rodinou, s přáteli. Chybí mi cestování. A diváci!

Co vám v poslední době udělalo radost?

Vlastně drobnosti. Procházka v prosluněném dni, vlastnoručně upečený chleba, večeře od manžela a dvanáct flašek šampaňského k narozeninám!

Na co se těšíte?

Naprosto upřímně, těším se až tahle ,,blbá doba“ skončí. Na setkáni s přáteli a popovídání u kafíčka. Na jaro a krásné letní dny u nás na chaloupce. A samozřejmě na diváky. Na ty se těším nejvíc!

Hello Dolly a Pokrevní bratři. Muzikály přinesly ceny

Dvakrát získala Jaroslava Tihelková cenu odborné kritiky Největší z pierotů a dvakrát ocenění divácké popularity Slovácký Oskar. V roce 1999 ji diváci i kritici ocenili za titulní roli v muzikálu Hello, Dolly!, o dva roky později v roli Johnstonové v Pokrevních bratrech opět bodovala u diváků i odborníků. Za pětadvacet let na Slovácké scéně však ztvárnila nepřeberné množství rolí, kdy projevila nejen komediální a muzikálový, ale i dramatický talent.

Například v roce 2019 na sebe upozornila coby Agáta v pozoruhodném dramatu Tom na farmě. „Je to příběh mladého muže, který přijede na pohřeb svého přítele. Hraju Agátu, matku mrtvého syna. Se svým druhým, starším synem se stará o chod celé farmy. Je to obyčejná ženská, která pod drsnější slupkou schovává své city a pocity. Je to krásná role,“ vzpomínala po premiéře.

V současné době se Jaroslava připravuje na další roli matky, a to v komedii Perfect Days. „Jsme na začátku zkoušení a tak se s postavou Sadie teprve oťukáváme. Vidím ji jako pečující, lehce praštěnou, občas nesnesitelnou, ale milující matku. Prostě když byly děti malé, lezly jí občas na nervy. Dnes leze na nervy ona jim,“ prozrazuje se smíchem Jaroslava, na co se diváci mohou snad už brzy těšit.

Divadlo, zahrada a zavařená zelenina

Jaroslava Tihelková se narodila v Brně, kde taky vystudovala konzervatoř. Hned po škole nastoupila do Městského divadla Zlín. Tam  zůstala v angažmá 15 let, a pak se stala členkou Slováckého divadla. To bylo v roce 1995.

Divadlo vždy zabíralo v jejím životě podstatnou část. „Když o tom tak přemýšlím, tak vlastně žádné mimodivadelní koníčky nemám. Vždy jsem ráda četla, bavil mě step, vedla jsem divadelní kroužek a to se vlastně svým způsobem divadla týkalo. Ale moment… mám! Vlastníme s mým nynějším manželem velkou zahradu. A tam jsem objevila svou zálibu v zavařování a zpracovávání ovoce a zeleniny. A když vám do toho svítí sluníčko, štěbetají ptáci, je to krása a pohoda až duše zpívá,“ svěřila se v nedávném rozhovoru.

Jaroslava Tihelková má jednu dceru, která už vyletěla z rodného hnízda. Vdávala se den poté, co Jaroslava prožila úspěšnou premiéru Toma na farmě. „Svatba byla v Polešovicích v kostele a bylo to velmi dojemné. I když Míša vyrůstala v herecké rodině, naštěstí se nepotatila ani nepomamila! Divadlo má ráda, bývá k nám i hodně kritická, ale nikdy neprojevila touhu stát na prknech, co znamenají svět! Což jsem, přiznávám, byla vždy ráda.“