Tomáš Šulaj: V Jesusovi jsem zvládl smrtící výšky

Roli Jidáše v rockové opeře Jesus Christ Superstar ztvární ve Slováckém divadle Tomáš Šulaj. Ač už má doma jednu muzikálovou Cenu Thálie, naučil se při Jesusovi nové dovednosti. Nyní se pečlivě připravuje na koncertní předpremiéru, která je v plánu 7. července na nádvoří Reduty v Uherském Hradišti.

Role Jidáše byla pro Tomáše Šulaje velkou školou

Tomáši, jak se pro herce a zpěváka liší koncertní verze muzikálu od divadelní?

Všechny muzikály, ve kterých jsem hrál, byly i činoherní. Tenhle je první celozpívaný a tak si můžeme dovolit udělat tu velkou koncertní show, kdy budeme za postavy a projdeme postupně celý příběh. Nebudou tam některé konkrétní herecké aranže, ale za sebe bych do toho rozhodně chtěl dát maximální prožitek, nejen zazpívat písničky.

Jak jste se popasoval s pěvecky náročnými party?

V únoru při interní premiéře Jesuse jsem došel k jakémusi vrcholu a zvládl jsem to. Měl jsem z toho obavy, protože jsou tam pro mě fakt smrtící výšky. V průběhu zkoušení jsem si ale osvojil i jinou techniku zpívání, kdy ty výšky dokážu vyzpívat a na premiéře i vyzpíval, za což jsem byl moc rád.

Připravujete se na koncertní verzi i sám ve volném čase?

Pořád si zpívám v autě, až si občas řidiči na křižovatkách musí říkat, co za tím volantem blbnu. (smích) Jako zpěvák jsem se hodně posunul. Dokonce i jiné písničky, o kterých jsem si myslel, že si je nikdy nebudu schopen zazpívat, v tom autě s novou technikou dávám. (smích)

Muzikál z nejslavnějších a nejnáročnějších

I když je příběh života a smrti Ježíše Krista notoricky známý, autoři muzikálu Jesus Christ Superstar jej posunuli do další roviny. Zaměřili se na posledních sedm dní života spasitele i jeho postupný pád a to vše očima Jidáše, jednoho z apoštolů, který Krista zradil.

Muzikál vznikl v roce 1969 a dodnes je uváděn po celém světě. Ústřední role si zahrály světové hudební hvězdy jako například John Legend (Ježíš) nebo Alice Cooper (Herodes). Píseň V zahradě Getsemanské je dodnes považována za jednu z pěvecky nejnáročnějších a pro každého představitele Ježíše je skutečným prubířským kamenem.

Koncertní verze muzikálu v podání Slováckého divadla se uskuteční 7. července na Kolejním nádvoří v Uherském Hradišti v rámci festivalu Slovácké léto a vstupenky je možné zakoupit TADY.

Kromě Tomáše Šulaje v roli Jidáše se mohou návštěvníci koncertu těšit na Tomáše Davida z Národního divadla Brno coby Ježíše a Kristýnu Daňhelovou v roli Máří Magdalény. Doplní je další oblíbené tváře Slováckého divadla: Zdeňka Trčálek, Pavel Šupina, Martin Vrtáček, Jitka Hlaváčová nebo Pavlína Hejcmanová.