Tomáš Šulaj: Viděl jsem tragické konce

Tomáš Šulaj patří ke hvězdám Slováckého divadla a jakmile divadlo oznámí, že bude hrát v další hře, diváci zpozorní. Nejinak tomu bude i tentokrát. Herec totiž hraje hlavní roli v komedii mistra komedií Roberta Bellana s názvem Hráči. Příběh profesionálního karbaníka, který se spřáhne s dalšími vypočítavými hráči, až to nakonec nabere všechno na nečekaných obrátkách, bude mít premiéru už tuto sobotu.

V prosinci jste hrál v pohádce Pinocchio, pak jste nastudoval detektivku 39 stupňů a nyní máte před sebou komedii Hráči. Je pro herce takový žánrový rozptyl zajímavý?
Ano, je to hodně zajímavé, protože herec tak neupadá do zaběhnutých stereotypů a může si vyzkoušet různé způsoby hraní. Navíc všechny zmiňované věci jsem dělal pod vedením různých režisérů, takže i tento fakt přispívá k žánrové různorodosti. Vlastně jsem si mohl vyzkoušet i loutkoherectví, protože pohádka Pinocchio je pohádkou loutkovou a musím říct, že to není žádná oddechovka, jelikož všechny postavy hrajeme jen ve dvou lidech. Jsem opravdu vděčný za to, co mě zatím v této divadelní sezóně potkalo.

Pinocchio:                                                   39 stupňů:
         

Nyní, a to už počtvrté, pracujete s režisérem Bellanem na komedii Hráči. První vaší spoluprácí byla ale komedie Rychlé šípy. Jaké je to hrát ji nepřetržitě 10 let?
Myslím si, že si to pořád na jevišti všichni užíváme. Samozřejmě, že komedie doznala za těch deset let jistých změn, často improvizujeme a necháváme se překvapovat nečekanými vtípky. Ale jsem přesvědčen, že tohle všechno by nefungovalo bez diváků, vždy musí přeskočit mezi hledištěm a jevištěm jakási magická jiskra a pak si to všichni společně užijeme. Ovšemže se někdy stane, že ta jiskra nepřeskočí, ať už z jakéhokoliv důvodu a to se pak hraje hodně špatně.

Rychlé šípy:


Hráči jsou brilantní komedií a prý je takových málo. Setkal jste se v minulosti s podobně dobře napsanou?
Ale ano, myslím, že dobře napsaných her je dost. Jen je potřeba je umět najít a to si myslím, že naše dramaturgie umí. Vzpomeňme 1+2=6, Tenora na roztrhání, ale i nedávno uvedenou černou komedii Očištění, i to jsou podle mého názoru moc dobře napsané hry.

U karbanu nikdy nevíte, kdo vás obehraje. Dostal jste se sám do situace, kdy jste měl pocit, že se proti vám všechno spiklo?
Občas se do těchto situací dostávám a zhoršuje to stres, který se člověku začíná vyplavovat v těchto situacích do těla. Ale čím jsem starší, začínám ty stavy zvládat lépe, s úsměvem a optimismem.

Jaký máte vy sám vztah k hazardu?
Vzhledem k tomu, že jsem před vysokou školou dva roky pracoval v noční herně a na vlastní oči viděl tragické konce gamblerů, tak velice špatný. Majitel herny nám tenkrát přesně vysvětlil, na jakém principu fungují výherní automaty a veškerý hazard, a to se ve mně hluboce zakořenilo.

Hráči:O čem je komedie Hráči?

Tomáš Šulaj hraje v komedii Hráči mistrovského karbaníka Ichareva, jenž přijíždí do starého ruského hotelu s ďábelským plánem. Obrat o obrovskou sumu peněz místní hosty. Jaké je ale jeho překvapení, když se z trojice na první pohled neohrabaných karbaníků v provedení Josefa Kubáníka, Martina Vrtáčka a Zdeňka Trčálka, vyklube stejně vychytralá partička. Hráči se tedy spolu raději domluví, spojí v jednu neporazitelnou tlupu a chystají se na velkou rybu. Jak to všechno může dopadnout? Nečekaně… Více informací o připravované novince přineseme v pátečním vydání Slováckého deníku.