Tři otázky k Předplatnému 2015 pro Igora Stránského

Každé pondělí chceme na tomto místě věnovat prostor Předplatnému 2015. Před týdnem se svěřila výtvarnice Eva Jiřikovská s tím, jak vznikal plakát (najdete ZDE...), dnes odpovídá na Tři otázky ředitel Slováckého divadla a režisér Igor Stránský. Zatím pouze na tři otázky, které se týkají právě Předplatného 2015, ale již připravujeme rozhovor delší a osobnější...

Igor Stránský - foto Jan Karásek

Povězte něco o Předplatném na rok 2015. Rodil se výběr her těžko nebo ne?
Dobrý výběr pro široké spektrum publika Slováckého divadla je každoročně úkol nesmírně náročný. Naší snahou je, abychom formou repertoárového divadla uspokojili co nejvyšší procento diváků. Jsme si však vědomi toho, co říká klasik: „Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem“.

Macbethem završíte svou shakespearovskou trilogii (po Othellovi a Králi Richardu III.). Rád se noříte do textů tohoto velikána divadla?
Shakespeara miluji od chvíle, kdy jsem začal vnímat divadlo jako profesionál. A dlouhá léta jsem se Schakespearovi vyhýbal, protože jsem měl pocit, že na něho ještě nejsem dost zralý. První byl Othello a to mi už bylo sedmapadesát. Na Macbetha se těším moc …

Máte ještě nějaké své další favority v Předplatném 2015?
Předplatné pro rok 2015 je určeno k sedmdesátinám Slováckého divadla a mohu bez uzardění prohlásit, že všechny tituly jsou trumfovní Esa.