„Ty nikdy reklamy točit nebudeš,“ slyšela od kameramana Jitka Hlaváčová

Jitka Hlaváčová ztvární v komedii Ošklivec trojroli Letteho manželky Fanny, Zdravotní sestry a Staré dámy. Podle ní jde v komedii i o to, jak názory druhých mohou ovlivnit naši vlastní práci.

Jitka Hlaváčová a David Vaculík jako Fanny a Lette

„Jednou jsem točila film a v pauze jsem si povídala s kameramanem, který byl ve svém oboru velmi zkušený a točil i spoustu reklam. A z legrace jsem si postěžovala, že já žádné reklamy netočím. A on mi řekl: ‚Ty ani žádné reklamy točit nebudeš.' Zarazila jsem se: ‚Proč? Nejsem dost dobrá herečka?' A on mi řekl: ‚Protože nevypadáš jako typická Češka, tvoje rysy nezapadají do masy klasických českých žen, takže si tě do reklamy na jogurt nikdo neobjedná.' A tam jsem si uvědomila, že nejde o to, co člověk umí, obzvlášť v naší práci, ale že opravdu často jde o to, jak naše vzezření hodnotí okolí,“ popisuje oblíbená herečka s tím, že i v divadle herečky a herci dostávají role z velké části podle toho, jak vypadají.

Milovat se dá i to, co není symetrické

„V Ošklivci je to velmi pěkně a zároveň smutně ukázáno, že když vypadáš dobře, můžeš prodat výrobek. Když nevypadáš, nikdo si ho nekoupí. A že svět tak často funguje,“ prozrazuje Jitka. „Ale postava Fanny, Letteho manželka, říká, že jí sice její manžel připadal nejprve škaredý, ale když ho poznala, zjistila, že je krásný člověk uvnitř a nakonec začala mít ráda i jeho tvář. Zkrátka někdy to, co není symetrické a dokonalé, může být tím, co na druhém nakonec budeme nejvíc milovat,“ uzavírá Jitka Hlaváčová.

Komedie Ošklivec bude mít premiéru na Malé scéně Slováckého divadla v neděli 16. června. Do prázdnin ji pak divadlo uvede už pouze jednou, a to 19. června.