„Všechny mé katastrofální improvizace proběhly po boku Kuby Zelinky,“ směje se Daniel Gajdoš

Včera poprvé se na Malé scéně Slováckého divadla uskutečnila premiéra a zároveň derniéra improvizačního pořadu Volný večer. Podle jednoho z herců Daniela Gajdoše bude i každý další Volný večer jedinečná spanilá jízda plná fantazie.

Volný večer je založený na improvizaci, pohotovosti a důvtipu

„Improvizace je pro mě odtučněná verze adrenalinových sportů. Je to nepředvídatelné dobrodružství, na kterém nejvíc miluji svobodu a nejistotu z toho, co přijde. Je to prostě vzrůšo, a to já možu. Aby na to jeviště člověk vylezl, potřebuje víru ve vlastní schopnosti a schopnosti souputníků. A taky otevřenou mysl. A dobře nastražené uši. A vlastně taky nadhled. Ty jo, je toho fakt hodně,“ zamýšlí se s úsměvem herec, kterého diváci znají například z jedné z hlavních rolí bláznivé komedie Zamilovaný velvyslanec.

Při příležitosti premiéry zavzpomínal Daniel i na své dřívější improvizační zkušenosti. „Konkrétní historku asi nemám, ale vím, že v době studia na JAMU všechny mé neúspěšné, nebál bych se říct katastrofální improvizace proběhly po boku Jakuba Zelinky. Vzhledem k Volným večerům to zní absurdně, ale je to tak. No máte se na co těšit!“ směje se Daniel Gajdoš.

A co vlastně herce na improvizačním umění láká tak, že místo volných večerů, které mohli mít, budou mít Volné večery? „Tvůrčí přetlak a láska k improvizaci. Asi nás to musí fakt bavit, že?“ uzavírá Daniel Gajdoš.

Vstupenky na Volné večery jsou k dispozici na webu a v pokladně divadla.

Co říká o improvizaci psycholožka?

Odborníci se shodují na tom, že dovednost improvizace je užitečná v každodenním životě. „Jde o schopnost pružně reagovat na změnu, nenechat se zaskočit, dokázat v náročné situaci nepanikařit a vylovit z mozku to nejlepší řešení pro nastalou situaci,“ říká psycholožka Monika Nevolová, spoluautorka knihy Buďte mistry improvizace.

„Co nám brání improvizovat v životě s grácií a lehkostí? Jsou to naše vlastní osobní pasti a bloky, jako jsou stereotypy, strach, autocenzura a osobní filtry a agenda. Jsme to my sami, kdo si škodíme, kdo si házíme klacky pod nohy, bojíme se, že něco nedokážeme, a tak se do toho raději ani nepustíme. Bojíme se, že se znemožníme před ostatními, nebo jsme si na něco zvykli a už se držíme syndromu starého psa, kterého novým kouskům nenaučíš,“ říká psycholožka a dodává: „Improvizační cvičení vyžadují rozmanitost a otevření se novému, rozšiřuje se tak spektrum možností nových reakcí a vytváření užitečnějších návyků. I díky takovým cvičením pak namísto reakce, na kterou se zmůže 90 % lidí kolem vás, vy dokážete zareagovat jinak, neotřele, pohotověji, vtipněji - a lidé si vás všimnou. Získáváte tak obrovskou konkurenční výhodu,” uzavírá Monika Nevolová.

Slavní o improvizaci

„Miluju improvizaci a často mě napadnou vtipné věci přímo na pódiu.“ Adéla Elbel, stand up komička

„Divák, to je přítel, ukazuje mi, kam až mohu jít ve své improvizaci.“ Miloš Kopecký, herec

„Život je improvizace! My nevíme, co bude za rohem, za hodinu, co bude večer.“ Simona Babčáková, herečka

„Nebýt improvizace, film Světáci by ani zdaleka nedopadl tak, jak jej diváci znají.“ Jiřina Bohdalová, herečka

„Ráda jsem se chodila dívat, jak improvizuje pan Werich s Mirkem Horníčkem. Tu základní kostru znali, o té se bavili před představením a pak na ni před lidmi nabalovali to jedinečné.“ Květa Fialová, herečka