Měsíc nad řekou

Fráňa Šrámek

Rodina Hlubinova s obavami očekává blížící se abiturientský sraz. Někdejší premiant třídy Jan Hlubina se nestal ani spisovatelem ani ničím "vyšším" a svůj život tráví v papírnickém krámku své ženy, v rodinném hnízdě na malém českém městečku. Obě osudové ženy jeho života - manželka a dcera Slávka - chtějí tatínka uchránit střetu s nenaplněnými iluzemi mládí. Sama Slávka je však v průběhu děje lapena do nástrah mladistvého vzplanutí, a posléze i zralé životní rezignace...
Ač jazykovou malebností řazena do impresionistického stylu, má nejlepší divadelní hra Fráni Šrámka, českého klasika i buřiče nazývaného často "básníkem mládí a života", až komediální ráz se skvělým dialogickým spádem a klade nelehko zodpověditelné, nadčasové existenciální otázky: lže nám mládí svými čarovnými slovíčky, nebo je právě tato doba tou jedinou pravdivou v našem životě?
Hru o mládí a zralosti, o konfliktu ideálu a žité skutečnosti, o atmosféře okamžiku a dnech všednosti, o hrdém vzdoru, vzletu "orlích křídel" a pohodlné rezignaci lze, navzdory Krškovu filmu z roku 1953 (jenž Šrámkovo dílo i v tuhých padesátých letech dokázal zobrazit s důrazem na básnickou lyrickou intonaci, i když trochu teatrálně), nazřít i zcela nesentimentálním a psychologicky vyhroceným pohledem. Slovácké divadlo uvede hru podruhé ve své historii (v roce 1963 ji režíroval František Čech), tentokrát v nastudování režisérky Anny Petrželkové.


FOTOGALERIE:     Zahajovací zkouška     Ze zákulisí     Po premiéře

ano

Inscenace

Termíny představení: