Divadlo slibuje zážitek: Romea a Julii pod hvězdami

Uherskohradišťští divadelníci znovu hrají a pro nadšené diváky přidávají další a další novinky. Tou nejčerstvější je informace k očekávané inscenaci Romeo a Julie. Divadelníci už znají datum premiéry.

Budoucí veronští milenci: Petra Staňková a Pavel Šupina

„Premiéra proběhne 25. června a představení budeme hrát v místě, kde se s diváky setkáme poprvé, v romantickém prostředí Jezuitské koleje v Uherském Hradišti, tedy na nádvoří před Redutou,“ prozrazuje herec a mluvčí divadla Josef Kubáník. „Kromě slavnostní premiéry odehrajeme do prázdnin ještě dalších pět repríz a jsme přesvědčení, že to bude zážitek,“ dodává.

Jak na Romea a Julii?

Vstupenky na Romea a Julii jsou už nyní v prodeji a diváci je pořídí tak, jak jsou zvyklí, buď osobně v pokladně divadla, nebo na divadelním webu.

„Vzhledem k aktuální situaci se však nebudou prodávat na místa, zkrátka kdo dřív přijde, ten si lépe sedne. To nám mimo jiné umožní přizpůsobovat se aktuální situaci, například uvolnit do prodeje další lístky,“ vysvětluje manažerka divadla Jitka Honsová.

Co se týče pravidel ochrany proti covidu, doporučuje manažerka Slováckého divadla sledovat aktuální informace v médiích a na divadelním webu. „Pravidla se mění každý den, ať už se jedná o ochranu testy, očkováním nebo o možné počty diváků. Jsme připraveni na všechny úpravy okamžitě reagovat,“ ujišťuje Jitka Honsová.

Kdy se bude Romeo a Julie hrát?

Premiéra Romea a Julie proběhne 25. června, slavné veronské tragédii Williama Shakespeara bude věnováno i pět následujících večerů: 26., 28., 29., 30. června a 1. července. Všechna představení začnou ve 20.00 hodin.

Balkónová scéna možná přímo z okna Reduty

Na premiéru pod hvězdami se denně připravuje všech 13 herců, kteří se divákům ve slavném příběhu představí, včetně Petry Staňkové, která si zahraje titulní roli Julie.

„Venku je hraní samozřejmě jiné než v divadle, musíme myslet na artikulaci a dáváme víc zabrat i hlasivkám. Ale má to i své výhody. Zrovna před Redutou můžeme vzít do hry i další možnosti, vždyť třeba těch oken je tam tolik…,“ těší se Petra a s úsměvem tak připomíná slavnou balkónovou scénu z Romea a Julie. „Když vyjde počasí, je to vždycky super. Ta letní atmosféra a uvolněnost diváků, kteří v hledišti sedí zabalení v dece, se hned tak někde nenajde. Hraní venku vždycky přinese něco nového,“ dodává nová Julie Petra Staňková.

Kdo si zahraje v Romeovi a Julii

Režisér nejnovější inscenace Slováckého divadla Romea a Julie Lukáš Kopecký obsadil titulní postavy mladými tvářemi divadla, Romea vytvoří Pavel Šupina, jeho partnerkou Julií bude Petra Staňková. V očekávané novince se objeví i herci, které si diváci mohou pamatovat z nastudování před dvaceti lety. Tehdejší Romeo Tomáš Šulaj si tentokrát zahraje Merkucia, další postavy vytvoří i Zdeněk Trčálek, Josef Kubáník, Martin Vrtáček, či Irena Vacková - ta se tentokrát představí jako Juliina chůva. Ostatních rolí se ujali Pavlína Hejcmanová, Jitka Hlaváčová, František Maňák, Pavel Hromádka, Jiří Hejcman a Pavel Majkus.

Pomáhala Gedžitka z Rychlé roty

Důkaz, že divadelníci nenechávají nic náhodě, potvrzuje i další jméno z inscenačního týmu. Je jím Eva Spoustová. Znají ji studenti DAMU, kde se věnuje hlasové technice a jevištní řeči a znají ji i televizní diváci. Eva je totiž také zkušenou dabingovou režisérkou a herečkou, jejím hlasem mluvila například Gedžitka z animované Rychlé roty, ale i postavy v Ledovém království, Harrym Potterovi, Pirátů z Karibiku a dalších hitech.

„Eva se nám několik dnů důkladně věnovala a poodhalovala tajemství veršů Williama Shakespeara. Takových odborníků je u nás málo. Přesně ví, jak pracovat s jazykem, s tempem, s důrazy. Zkušená pedagožka a dabingová herečka, která má na svém kontě stovky namluvených filmů, se zkrátka nezapře,” říká Josef Kubáník, který vytvoří postavu Petra, jinak též klauna celé hry.